Search
Close this search box.
معرفی بهترین جراحی لاپاراسکوپی رحم در شیروان

بستن لوله های رحمی با لاپاراسکوپی

بستن لوله های رحمی با لاپاراسکوپی یکی از روش های رایج بستن لوله ها است. یک روش جراحی است که در پیشگیری از بارداری بسیار مؤثر است. این شامل بریدن، مسدود کردن یا بستن لوله های فالوپ برای جلوگیری از بارور شدن تخمک توسط اسپرم است. در این مقاله قصد داریم به این جراحی و مراقبت های بعد از آن بپردازیم.

بستن لوله های رحمی با لاپاراسکوپی

بستن لوله های رحمی به چه معناست؟

سیستم تولید مثل شما شامل واژن، رحم، لوله های فالوپ و تخمدان ها می شود. لوله های فالوپ در دو طرف رحم شما قرار دارند و به سمت تخمدان ها امتداد می یابند. آنها تخمک ها را از تخمدان های شما دریافت می کنند و به رحم منتقل می کنند. اسپرم دیگر نمی تواند به تخمک برسد و وقتی لوله های فالوپ بسته می شود. این کار از باردار شدن شما جلوگیری می کند. به این روش عقیم سازی زنان نیز گفته می شود.

چرا خانم ها لوله های رحمی خود را با لاپاراسکوپی می بندند؟

بستن لوله ها به عنوان کنترل بارداری دائمی در نظر گرفته می شود. حدود 99 درصد در پیشگیری از بارداری موثر است. اگر مطمئن هستید که نمی‌خواهید باردار شوید، بستن لوله‌ها یک روش مطمئن و راحت پیشگیری از بارداری است. این به شما امکان می دهد بدون نگرانی در مورد بارداری از رابطه جنسی لذت ببرید.

در این لاپاراسکوپی رحم، لوله های فالوپ شما بریده، مسدود یا بسته می شوند تا از بارداری جلوگیری شود. بستن لوله ها بی خطر و موثر است و می تواند در هر زمانی انجام شود.

بستن لوله های رحمی با لاپاراسکوپی چگونه انجام می شود؟

این جراحی با بیهوشی عمومی انجام می شود. جراح لاپاراسکوپی در شیروان یک برش کوچک به طول حدود نیم اینچ در داخل یا زیر ناف ایجاد می کند. یک گاز دی اکسید کربن بی ضرر به شکم شما تزریق می شود. این کار دیواره شکم را از اندام های لگنی شما جدا می کند، بنابراین جراح شما می تواند دید بدون مانع و همچنین فضایی برای عمل داشته باشد. سپس، یک لاپاراسکوپ (ابزار کوچک، نازک و تلسکوپ مانند با نور) از طریق برش برای مشاهده لوله ها وارد می شود.

سپس جراح دستگاه کوچکتری را که برای حرکت، نگه داشتن و بستن لوله های فالوپ استفاده می شود، وارد می کند. این دستگاه را می توان از طریق لاپاراسکوپ یا از طریق یک برش کوچک دوم درست بالای خط موی شرمگاهی وارد کرد. معمولاً کل لوله فالوپ برداشته می‌شود، اگرچه جراح ممکن است لوله‌های فالوپ را با استفاده از حلقه‌ها، گیره‌ها، یا با بستن آن ها توسط جریان الکتریکی ببندد (کوتر الکتریکی).

سپس لاپاراسکوپ خارج می شود و جراح شما برش ها را بخیه می زند. این روش حدود 30 دقیقه طول می کشد. به دلیل کوچک بودن برش ها جای زخم بسیار کم است. برش های کوچکتر نیز به کاهش زمان بهبودی پس از جراحی و کاهش خطر عوارض کمک می کند. در بیشتر موارد، شما می توانید ظرف چهار ساعت پس از بستن لوله لاپاراسکوپی، مرکز جراحی را ترک کنید.

روش بستن لوله های رحمی با لاپاراسکوپی

مراقبت های بعد از بستن لوله های رحمی با لاپاراسکوپی چیست؟

پس از عمل، شما به احتمال زیاد در اتاق ریکاوری قرار می گیرید تا جراح بتواند شما را برای هر گونه عوارض احتمالی تحت نظر داشته باشد. معمولا شما همان روز می توانید مرخص شوید. دستورالعمل های بازیابی را دریافت خواهید کرد. اکثر زنان می توانند حدود سه روز پس از بستن لوله لاپاراسکوپی به سر کار برگردند یا فعالیت های عادی خود را از سر بگیرند. همچنین ممکن است به شما گفته شود:

 • می توانید طبق معمول دوش گرفتن را از سر بگیرید. حداقل تا دو هفته پس از جراحی شنا نکنید و حمام نکنید تا محل برش بهبود یابد.
 • شما می توانید هر بانداژی را یک روز پس از بستن لوله لاپاراسکوپی خود بردارید.
 • حداقل 24 ساعت پس از آن نباید الکل بنوشید یا رانندگی کنید.
 • یک هفته بعد از عمل می توانید دوباره رابطه جنسی را شروع کنید.
 • ممکن است تا چند روز بعد از عمل خونریزی واژینال داشته باشید.
 • حداقل یک یا دو هفته از بلند کردن چیزهای سنگین خودداری کنید. اگر درست قبل از بستن لوله‌های رحم خود زایمان کرده‌اید، معمولاً توصیه می‌شود حداقل چهار هفته صبر کنید تا هر چیزی را سنگین‌تر از جنین بلند کنید.
 • ممکن است چهار تا شش هفته بعد از عمل شما طول بکشد تا پریود شما برگردد. هنگامی که این اتفاق می افتد، ممکن است خونریزی شدیدتر و ناراحتی بیشتری نسبت به دو تا سه سیکل قاعدگی خود داشته باشید.

پس از انجام این روش ممکن است کمی درد داشته باشید. پزشک متخصص زنان شما باید به شما بگوید در صورت احساس درد چه داروهایی را می توانید مصرف کنید. علاوه بر این:

 • گازی که به شکم شما تزریق شده است ممکن است باعث ناراحتی در گردن، شانه ها و سینه شما شود. این می تواند 24 تا 72 ساعت پس از عمل ادامه یابد. یک دوش آب گرم، یک پد گرم کننده یا پیاده روی ممکن است به تسکین بخشی از این ناراحتی کمک کند. علاوه بر این، صاف دراز کشیدن می‌تواند به کاهش فشار قفسه سینه و گردن کمک کند، زیرا گاز داخل شکمی دیگر دیافراگم زیر ریه‌ها را تحریک نمی‌کند.
 • ممکن است تا چند روز بعد از عمل، شکم شما متورم باشد.
 • ممکن است حالت تهوع خفیفی داشته باشید. اگر این اتفاق بیفتد، مقداری نان تست، سوپ یا چای ممکن است به شما کمک کند.
 • همچنین ممکن است برای چند روز گلودرد داشته باشید.

سوالات متداول

چه مدت طول می کشد تا پس از بستن لوله های رحمی با لاپاراسکوپی بهبودی حاصل شود؟

بهبودی شما بستگی به سلامتی شما دارد. اگر لاپاراسکوپی بستن لوله ها انجام شده باشد، باید بتوانید در عرض چند روز فعالیت های عادی خود را از سر بگیرید. اگر بعد از زایمان بستن لوله‌های رحمی داشتید، بهبودی چند هفته طول می‌کشد، زیرا پس از زایمان نیز در حال بهبودی هستید.

آیا بعد از بستن لوله ها ی رحمی با لاپاراسکوپی پریود می شوید؟

بستن لوله ها بر چرخه قاعدگی شما تأثیری ندارد. شما همچنان پریود خواهید شد. باعث یائسگی هم نمی شود. اگر قبل از بستن لوله‌ها قاعدگی‌های نامنظم داشتید، احتمالاً بعد از عقیم‌سازی دوباره پریودهای نامنظم خواهید داشت.

چه مدت بعد از بستن لوله ها می توانم دوباره رابطه جنسی داشته باشم؟

به طور کلی توصیه می شود برای از سرگیری فعالیت جنسی حدود یک هفته صبر کنید. اگر لوله‌های شما بعد از زایمان بسته شده است، باید توصیه‌های مربوط به از سرگیری رابطه جنسی پس از زایمان را دنبال کنید، که معمولاً حدود شش هفته یا پس از اینکه پزشک شما را معاینه کرد.

تخمک های من بعد از بستن لوله ها با لاپاراسکوپی کجا می روند؟

بدن شما همچنان فرآیند آزادسازی تخمک را در زمان تخمک گذاری انجام می دهد، حتی اگر مسیر عبور از لوله های فالوپ بسته شده باشد. تخمک ها بسیار کوچک می شود یا شکسته می شود و جذب بدن شما می شود.

دکتر عادله سجادی

دکتر عادله سجادی متولد سال 64 از مشهد، فارغ التحصیل پزشکی عمومی از دانشگاه تهران است. ایشان دوره ی تخصص زنان و زایمان را نیز در دانشگاه تهران گذرانده و دارای رتبه ی برتر بورد تخصصی از دانشگاه تهران می باشد. دکتر سجادی همچنین دارای مدرک سونوگرافی بارداری و گاینکولوژی از دانشگاه ایران و مدرک لاپاراسکوپی مقدماتی و پیشرفته از دانشگاه تهران است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا