Search
Close this search box.
معرفی بهترین جراحی لاپاراسکوپی رحم در شیروان

تست پاپ اسمیر

پاپ اسمیر که به آن تست پاپ نیز می گویند، آزمایشی است که برای تشخیص سلول های غیرطبیعی دهانه رحم که ممکن است سرطانی باشند انجام می شود. دهانه رحم قسمت پایینی رحم است که به واژن متصل می گردد. آزمایش پاپ اسمیر با نمونه برداری از سلول ها از سطح دهانه رحم در طول معاینه لگن با استفاده از یک برس کوچک انجام می گیرد. پاپ اسمیر در درجه اول به عنوان آزمایش غربالگری سرطان دهانه رحم انجام می شود. امروز می خواهیم در مورد تست پاپ اسمیر با شما صحبت کنیم.

تست پاپ اسمیر چگونه انجام می شود؟

تست پاپ اسمیر چیست؟

پاپ اسمیر یک آزمایش پزشکی است که به پزشک متخصص زنان کمک می کند تا بفهمند که آیا در دهانه رحم خانم ها (قسمت پایین رحم که به داخل واژن باز می شود) مشکلی وجود دارد یا خیر.

اهمیت تست پاپ اسمیر در تشخیص زودهنگام قبل از بروز علائم است. یافتن زودهنگام سلول‌های غیرطبیعی می‌تواند منجر به درمان شود که از پیشرفت سرطان جلوگیری می‌کند و تشخیص زودهنگام سلول‌های سرطانی می‌تواند به شانس بیشتری برای درمان منجر شود.

آزمایش پاپ اسمیر شامل گرفتن نمونه ای از سلول ها از دهانه رحم و بررسی آن ها در زیر میکروسکوپ برای وجود علائم ناهنجاری رحم است. نتایج پاپ اسمیر نشان می دهد که آیا سلول های دهانه رحم طبیعی، غیرطبیعی هستند یا نتیجه آزمایش نامشخص است.

چه کسی تست پاپ  اسمیر را انجام می دهد؟

متخصص زنان معمولا این آزمایش را انجام می دهند.  اگر نتایج تست پاپ نشان دهنده سرطان دهانه رحم باشد، پزشک ممکن است شما را به انکولوژیست معرفی کند، که پزشکی است که در درمان سرطان تخصص دارد.

چگونه برای آزمایش پاپ اسمیر آماده شویم؟

برای اطمینان از اینکه نتایج تست پاپ تا حد ممکن دقیق باشد، 2 تا 3 روز قبل از انجام آزمایش رابطه جنسی نداشته باشید، همچنین 2 تا 3 روز قبل از آزمایش از موارد زیر استفاده نکنید:

 • تامپون
 • فوم های ضد بارداری
 • داروهای واژینال
 • دوش واژینال
 • کرم یا پودر واژینال

همچنین اگر باردار هستید یا مشکل و بیماری خاصی دارید و دارویی مصرف می کنید، پزشک خود را از آن مطلع کنید.

بهترین زمان برای انجام این آزمایش حداقل 5 روز پس از پایان دوره قاعدگی می باشد. تست پاپ را می توان در دوره قاعدگی انجام داد، اما بهتر است آزمایش را در زمان دیگری برنامه ریزی کنید.

تست پاپ اسمیر چگونه انجام می شود؟

پزشک متخصص زنان تست پاپ را در طول معاینه لگن در مطب خود انجام می دهد. فقط چند دقیقه طول می کشد. این آزمایش ممکن است ناراحت کننده باشد، اما معمولاً دردناک نیست. اگر مثانه خود را قبل از معاینه خالی کنید، ممکن است ناراحتی کمتری را تجربه کنید. همچنین، سعی کنید در طول این ازمایش نفس عمیق بکشید و عضلات خود را شل کنید.

هنگامی که برای تست پاپ خود می‌آیید، پزشک شما ممکن است برخی از سوالات اساسی مرتبط با این آزمایش را از شما بپرسد. اینها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • آیا شما باردار هستید؟
 • آیا از کنترل بارداری استفاده می کنید؟
 • اخیرا چه داروهایی مصرف کرده اید؟
 • آیا سیگار می کشی؟
 • آخرین قاعدگی شما چه زمانی بوده و چقدر طول کشیده است؟
 • آیا علائمی مانند خارش، قرمزی یا زخم دارید؟
 • آیا جراحی یا روش های دیگری روی اندام های تناسلی خود انجام داده اید؟
 • آیا تا به حال نتایج غیرطبیعی از آزمایش پاپ تست قبلی داشته اید؟

در حین این آزمایش، به پشت روی میز دراز می کشید و پاشنه های خود را در رکاب های انتهای میز قرار می دهید. در مرحله بعد، پزشک شما که معاینه را انجام می دهد، یک ابزار پلاستیکی یا فلزی را به آرامی وارد واژن شما می کند. این ابزار که اسپکولوم نامیده می شود، به آرامی دیواره های واژن را از هم جدا می کند. ممکن است کمی احساس درد کنید.

پس از بررسی بصری دهانه رحم، پزشک از یک سواب پنبه یا یک برس دهانه رحم برای خراش دادن آرام سلول‌ها استفاده می کند. ممکن است در طول جمع‌آوری سلول‌ها کمی احساس درد کنید، اما آسیبی نمی‌بیند.

پزشک متخصص زنان سلول‌های نمونه برداری را روی یک لام میکروسکوپ شیشه‌ای آغشته می‌کند یا سلول‌ها را در ظرف حاوی مایعی قرار می‌دهد که نمونه را حفظ می‌کند. سپس نمونه را برای ارزیابی به آزمایشگاه فرستاده می شود.

نست پاپ اسمیر چیست؟

بعد از تست پاپ اسمیر چه اتفاقی می افتد؟

بلافاصله پس از انجام تست پاپ می توانید فعالیت های عادی خود را از سر می گیرید. ممکن است بعد از تست پاپ، مقداری خونریزی واژینال داشته باشید. اما اگر خونریزی بیش از حد را تجربه کردید، به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر تست پاپ سلول های غیرطبیعی را نشان دهد و تست HPV مثبت باشد، پزشک شما ممکن است یک یا چند آزمایش اضافی را پیشنهاد کند. تست پاپ یک ابزار غربالگری عالی است، اما کامل نیست. گاهی اوقات نتایج حتی زمانی که سلول های دهانه رحم غیرطبیعی وجود دارد، طبیعی است. این نتیجه آزمایش “منفی کاذب” نامیده می شود.

غربالگری منظم مهم است. با پزشک خود در مورد اینکه چند وقت یکبار باید تست پاپ انجام دهید صحبت کنید. تحقیقات نشان می دهد که تقریباً تمام تغییرات دهانه رحم را می توان با غربالگری منظم پیدا کرد و قبل از تبدیل شدن به سرطان درمان کرد.

بهترین زمان برای انجام تست پاپ اسمیر

تمامی خانم ها باید تست پاپ اسمیر را به صورت منظم انجام دهند. البته زمان انجام این تست به عوامل مختلفی از جمله سن، سلامتی و سابقه غربالگری سرطان دهانه رحم نیز بستگی دارد.

غربالگری سرطان دهانه رحم ممکن است شامل آزمایش پاپ اسمیر، آزمایش HPV یا آزمایش همزمان با هر دو آزمایش باشد.

 • سن 21 تا 29 سال: اکثر افراد در این رده سنی باید هر سه سال یکبار با آزمایش پاپ اسمیر را انجام دهند.
 • سنین 30 تا 65 سال: خانم ها در این رده سنی 30 تا 65 سال، چندین گزینه برای غربالگری سرطان دهانه رحم وجود دارد. همچنین ممکن است هر سه سال یکبار انجام تست پاپ اسمیر، هر پنج سال یک بار با آزمایش HPV به تنهایی یا هر پنج سال یک بار با آزمایش پاپ اسمیر و آزمایش HPV غربالگری شوند.

بعضی افراد بنا بر شرایطی که دارند، ممکن است نیاز به غربالگری با فاصله زمانی کمتر برای سرطان دهانه رحم داشته باشند:

دکتر عادله سجادی

دکتر عادله سجادی متولد سال 64 از مشهد، فارغ التحصیل پزشکی عمومی از دانشگاه تهران است. ایشان دوره ی تخصص زنان و زایمان را نیز در دانشگاه تهران گذرانده و دارای رتبه ی برتر بورد تخصصی از دانشگاه تهران می باشد. دکتر سجادی همچنین دارای مدرک سونوگرافی بارداری و گاینکولوژی از دانشگاه ایران و مدرک لاپاراسکوپی مقدماتی و پیشرفته از دانشگاه تهران است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا