Search
Close this search box.
معرفی بهترین جراحی لاپاراسکوپی رحم در شیروان

جراحی واژینوپلاستی یا تنگ کردن واژن

جراحی تنگ کردن واژن یا واژینوپلاستی یک عمل زیبایی است که می تواند برای خانم ها، به خصوص کسانی که زایمان را تجربه کرده اند و در نتیجه عضلات ضعیف یا شلی دارند، مفید باشد. این جراحی جز جراحی های زیبایی در ناحیه تناسلی خانم‌ها می‌باشد، که هدف اصلی آن ترمیم افتادگی و شل شدن بافت‌های کانال واژن و احیاء عملکرد آن می‌باشد. این عمل معمولا تحت عنوان جوانسازی واژن نیز شناخته می‌شود.

روش انجام واژینوپلاستی

واژینوپلاستی چیست؟

واژینوپلاستی بسته به دلایل شما برای انجام آن می تواند یک جراحی ترمیمی یا جراحی زیبایی زنان تلقی شود. به عنوان یک روش جوان کننده، می تواند کانال واژن را سفت کند. همچنین به عنوان بازسازی واژن نیز شناخته می شود، می تواند در میان زنانی که سفتی واژن خود را معمولا به دلیل بارداری از دست داده اند، محبوب باشد. در این روش با برداشتن پوست اضافی و ترمیم ماهیچه های دیواره کانال واژن، واژن سفت و تنگ می شود.

دلیل انجام واژینوپلاستی چیست؟

واژن به دلیل مشکلات زیادی ممکن است دچار شل شدگی در عضلات شود، برخی از این عوامل عبارتند از:

 • افزایش سن: با افزایش سن تولید پروتئين‌هایی مانند الاستن و کلاژن در واژن کاهش می‌یابد، این پروتئین‌ها در استحکام دیواره‌ی واژن نقش عمده‌ای دارند.
 • یائسگی: پس از یائسگی تولید هورمون‌های جنسی در خانم‌ها متوقف می‌شود و در نتیجه تغییراتی در بافت واژن ایجاد می‌شود که منجر به شل شدگی عضلات این منطقه می‌شود.
 • بارداری و زایمان: افزایش وزن در طی بارداری و کششی که در طی زایمان در کانال زایمان وارد می‌شود می‌توانند منجر به شل شدن و افتادگی دیواره‌ی واژن شود. هر چقدر که تعداد زایمان‌ها بیشتر باشد میزان آسیب وارد شده به واژن نیز بیشتر خواهد بود.
 • کاهش درد: افرادی که در هنگام رابطه جنسی، دوچرخه سواری و یا سوارکاری دچار درد در ناحیه تناسلی هستند می‌توانند با انجام این جراحی به درمان این گونه از دردها بپردازند.
 • اختلال در عملکرد واژن و کاهش اعتماد به نفس در خانم‌ها: بی‌اختیاری ادرار مشکلی است که با ضعیف شدن عضلات واژن ممکن است ایجاد شود، همچنین کاهش رضایت جنسی یکی دیگر از مشکلاتی است که با جراحی واژینوپلاستی قابل بهبود می‌باشند.

جهت اصلاح و درمان تمام مشکلاتی که ذکر شد می‌توان جراحی واژینوپلاستی را انجام داد. واژینوپلاستی یک جراحی ساده و سرپایی می‌باشد که ظرف چند ساعت قابل انجام است و پس از پایان جراحی می‌توانید دوران نقاهت را در منزل ادامه دهید. با اینکه واژینوپلاستی یک جراحی ساده می‌باشد اما نتایج حاصل از جراحی می‌تواند تغییرات عمده‌ای را در عملکرد زندگی جنسی و بهبود اعتماد به نفس بیماران داشته باشد.

روش انجام واژینوپلاستی چگونه است؟

این جراحی در اغلب موارد با بیهوشی عمومی انجام می‌شود، گاهی اوقات ممکن است از بی‌حسی‌ها موضعی جهت جراحی استفاده شود.

پس از بیهوشی جراح به اصلاح مشکلات دیواره‌ی واژن می‌پردازد. در جراحی واژینوپلاستی ماهیچه های اطراف واژن که وظیفه‌ی ان‌ها استحکام بخشیدن به دیواره‌های واژن بود و دچار تغییر شکل و افتادگی شده‌اند مورد ترمیم قرار می‌گیرند تا خاصیت ارتجاعی واژن و عملکرد آن بهبود بیابد.

مراحل جراحی بین 1 تا 2 ساعت ممکن است طول بکشد. جراحی واژینوپلاستی یک جراحی سرپایی می‌باشد بنابراین چند ساعت پس از پایان جراحی و بعد از اینکه بیمار به هوش آمد و از شرایط عمومی خوبی برخوردار بود می‌تواند با کمک یک همراه به منزل بازگردد.

دلیل انجام واژینوپلاستی

جراحی‌های همزمان با عمل واژینوپلاستی

جراحی‌های همزمان با عمل واژینوپلاستی به منظور بهبود ظاهر و عملکرد فیزیکی مناطق مختلف دستگاه تناسلی زنان انجام می‌شوند. در زیر، به برخی از جراحی‌های همزمان با واژینوپلاستی اشاره خواهیم کرد:
لیپوساکشن (Liposuction):
لیپوساکشن ممکن است به همراه جراحی واژینوپلاستی انجام شود تا اندازه لبها و دیگر مناطق اطراف واژن متناسب تر کند. این جراحی کمک می‌کند تا منحنی های بدن تا حد ممکن حفظ شده و تعادل ظاهری بهبود یابد.
بوتاکس (Botox) به لابیاهای واژن:
استفاده از بوتاکس به لابیاهای واژن به منظور کاهش تنش عضلات و بهبود انعطاف‌پذیری واژن انجام می‌شود. این موارد همزمان با واژینوپلاستی می‌توانند به بهبود تناسب و تنظیم مناطق حساس منتهی شوند.
جراحی لابیامینور (Labia Minora Reduction):
این جراحی به تناسب اندازه و شکل لابیامینور (لبهای داخلی) واژن می‌پردازد. ممکن است به همراه واژینوپلاستی اجرا شود تا ظاهر کلی آلت تناسلی بانوان را بهبود بخشد.
پرینورافی (perineoplasty):
این جراحی به تنظیم و تقویت دیواره واژن و همچنین تنظیم پرینه (perineum) می‌پردازد. ممکن است به همراه واژینوپلاستی اجرا شود تا کلیت منطقه تنظیم شود.

در برخی موارد بیماران ممکن است به جراحی های دیگری مانند لابیاپلاستی و یا ولواپلاستی احتیاج داشته باشند، در این بیماران جراح زیبایی زنان توصیه می‌نماید که این جراحی‌ها را به صورت همزمان انجام دهید.

مزایای جراحی واژینوپلاستی چیست؟

 • تنگ کردن واژن و قوی شدن کف لگن
 • استحکام عضلات واژن مانند دوران جوانی و یا پیش از بارداری
 • افزایش رضایت جنسی
 • عدم باقی ماندن جای زخم قابل مشاهده
 • افزایش اعتماد به نفس

آمادگی‌های پیش از جراحی واژینوپلاستی چیست؟

 • هرگونه دارو و یا مکملی که در حال حاضر استفاده می‌نمایید را به جراح خود اطلاع دهید، مصرف برخی از داروها پیش از جراحی ممکن است منجر به افزایش عوارض در حین جراحی شود.
 • بررسی وضعیت سلامت عمومی
 • در صورتی که جراحی شما با بیهوشی عمومی انجام می‌شود لازم است تا دستورالعمل‌های لازم مبنی بر ناشتا بودن در روز جراحی را از پزشک خود دریافت نمائید.

مراقبت‌های پس از جراحی واژینوپلاستی چیست؟

 • تا 48 ساعت پس از جراحی ممکن است کمی احساس ناراحتی و یا درد داشته باشید، در طی این دوران باید به طور کامل استراحت نمائيد، جهت کاهش درد می‌توانید از مسکن‌هایی که پزشک برای شما تجویز نموده است استفاده نمائید.
 • بهتر است به مدت 1 الی 2 هفته در منزل استراحت نمائید و پس از بهبودی کامل به تدریج فعالیت‌های روزمره‌ی خود را آغاز نمائید.
 • زمان بهبودی پس از جراحی واژینوپلاستی 2 الی 4 هفته در نظر گرفته می‌شود و در این مدت بهتر است از انجام فعالیت‌های بدنی شدید، بلند کردن اجسام سنگین و یا ورزش‌های حرفه‌ای خودداری نمائید.
 • تا 8 هفته از رابطه جنسی و یا استفاده از تامپون خودداری نمائید.

جراحی واژینوپلاستی در زمان بارداری میتواند انجام شود؟

در صورتی که قصد بارداری و بچه دار شدن دارید پیشنهاد می‌شود انجام این جراحی را حداقل تا 6 ماه پس از زایمان به تعویق بیندازید، بارداری و کشیدگی واژن در طی زایمان ممکن است تمام نتایج کسب شده در جراحی واژینوپلاستی را تحت تاثیر قرار بدهد و مشکلاتی که پیش از جراحی وجود داشت دوباره برای شما آغاز شود.

نتیجه گیری
پیش از انجام هر جراحی، مهم است که با یک پزشک متخصص مشورت کنید تا نیازها و انتظارات شما مورد بررسی قرار گیرد.جراحی‌های همزمان می‌توانند مدت زمان بازیابی را تأثیر بگذارند. پیش از تصمیم‌گیری برای این نوع جراحی، باید به دقت در زمان بازیابی و راهنمایی‌های پیش از عمل اخذ شود. اطمینان از انجام جراحی توسط پزشک مجرب و متخصص در این زمینه بسیار حائز اهمیت است. همچنین، لازم به ذکر است که جراحی‌های همزمان ممکن است براساس نیازها و ترجیحات فردی متفاوت باشند، و هر فرد برای انتخاب جراحی متناسب با خودش باید با پزشک مشورت کند.

دکتر عادله سجادی

دکتر عادله سجادی متولد سال 64 از مشهد، فارغ التحصیل پزشکی عمومی از دانشگاه تهران است. ایشان دوره ی تخصص زنان و زایمان را نیز در دانشگاه تهران گذرانده و دارای رتبه ی برتر بورد تخصصی از دانشگاه تهران می باشد. دکتر سجادی همچنین دارای مدرک سونوگرافی بارداری و گاینکولوژی از دانشگاه ایران و مدرک لاپاراسکوپی مقدماتی و پیشرفته از دانشگاه تهران است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا