Search
Close this search box.
معرفی بهترین جراحی لاپاراسکوپی رحم در شیروان

جراحی پرینورافی

بسیاری از خانم ها نیز برای سفت کردن ورودی واژن، عمل پرینورافی یا پرینوپلاستی را انتخاب می کنند. اغلب در نتیجه زایمان طبیعی، زنان ممکن است دچار پارگی پرینه، آسیب بافتی، زخم و شلی واژن شوند. این عوارض می تواند مشکلات زیادی را برای خانم ها ایجاد کند، که بر روی کیفیت زندگی‌شان تاثیر بگذارد، که خوشبختانه این مشکلات با عمل پرینورافی برطرف می شود. امروز در این مطلب می خواهیم به این جراحی زیبایی و درمانی و مزایای آن بپردازیم.

جراحی پرینورافی چیست؟

جراحی پرینورافی چیست؟

پرینه به ناحیه ای از بافت پوست که از واژن تا مقعد امتداد می یابد، گفته می شود، که اغلب در اثر اپیزیوتومی یا پارگی در هنگام زایمان آسیب می بیند. ترمیم پرینه، از طریق جراحی پرینورافی انجام می شود. این برای آن دسته از زنانی که پس از زایمان واژینال به طور موثر بهبود نمی یابند یا اسکار زیادی را در آن ناحیه تجربه می کنند، مفید است. این افراد ممکن است مشکلات بی اختیاری یا مشکل در رابطه جنسی یا هر دو را تجربه کنند.

در این جراحی با برداشتن پوست اضافی، ترمیم ماهیچه ها و سپس بخیه زدن آن ها انجام می شود. تا آن ناحیه نرمال به نظر برسد. این روش ممکن است با سایر جراحی های زیبایی زنان مانند، لابیاپلاستی و واژینوپلاستی انجام شود. آنجام این عمل معمولا یکساعت زمان می برد.

چرا خانم ها جراحی پرینوپلاستی را انتخاب می کنند؟

بسیاری از زنان در حین مقاربت احساس رضایت ندارند و حس جنسی آن ها به دلیلی شلی واژن بسیار کم است. این معمولاً به دلیل کشیدگی و پارگی دهانه واژن در هنگام زایمان است، اما ممکن است نتیجه افزایش سن نیز باشد. زنانی که این احساس سستی را تجربه می کنند اغلب برای سفت کردن دهانه واژن، عمدتاً برای بهبود رضایت جنسی، درخواست جراحی می کنند

دلیل دیگری که برخی از زنان درخواست پرینورافی می کنند، نارضایتی از ظاهر زیبایی پس از زایمان است. این می تواند به شدت بر اعتماد به نفس فرد تأثیر بگذارد، به خصوص در رابطه با رابطه جنسی با شریک زندگی خود. این یک نگرانی بسیار رایج برای زنانی است که اغلب از مطرح کردن آن به عنوان یک مشکل با پزشک خود احساس خجالت می‌کنند. عمل پرینورافی می‌تواند به رفع این مشکل کمک کند و دهانه واژن را به ظاهر قبل از زایمان بازگرداند.

جراحی پرینورافی چگونه انجام می شود؟

پرینوپلاستی یک روش جراحی برای سفت کردن و تغییر شکل دهانه واژن است و به صورت سرپایی انجام می شود، یعنی شما در روز جراحی می توانید به خانه بازگردید. زمان عمل معمولاً کمتر از یک ساعت است و با بی حسی موضعی و یا بیهوشی عمومی انجام می شود.

در این جراحی پوست اضافی برداشته می شود و ماهیچه ها، بافت های نرم و پوست با بخیه های ظریف بازسازی می شوند. همانطور که گفته شد، جراحی کمتر از 1 ساعت طول می کشد، در صورت نیاز می توان پرینوپلاستی را با سفت کردن کانال واژن با جراحی ترکیب کرد (واژینوپلاستی).

مراقبت های بعد از جراحی پرینورافی چیست؟

فعالیت های سبک و روزانه معمولاً ظرف سه روز پس از پرینورافی از سر گرفته می شود. بیماران احتمالا خونریزی جزئی را تجربه می کنند و به آنها توصیه می شود برای جلوگیری از عفونت، برش را خشک و تمیز نگه دارند. بیماران پس از گذشت حدود یک ساعت از زمان بهبودی می توانند به خانه بازگردند. به طور کلی به بیماران توصیه می شود که چهار هفته قبل از انجام فعالیت های شدیدتر و شش  تا 8 هفته از برقراری رابطه جنسی صبر کنند.

در زمان بهبودی از مصرف دخانیات و نوشیدنی های الکل دار پرهیز کنید زیرا بهبودی شما را به عقب می اندازد. همچنین به مدت یکماه از رفتن به استخر و سونا خودداری کنید.

چه مدت بعد از پرینورافی طول می کشد تا بهبود یابیم؟

مدت زمان بهبودی بعد از پرینورافی معمولا 6 تا 8 هفته است ولی معمولا در افراد مختلف متفاوت است و ممکن است بیشتر زمان ببرد. در این مدت بهتر است لباس های گشاد بپوشید و از هر کاری بیش از حد سخت پرهیز کنید. در این مدت معمولاً نیاز به تسکین درد دارید. از گذاشتن تامپون و آمیزش باید حداقل به مدت 6 تا 8 هفته اجتناب شود. پس از این مدت معمولاً می توانید فعالیت های عادی خود را از سر بگیرید. بهبودی کامل ممکن است  3-6 ماه زمان ببرد.

فواید جراحی پرینورافی چیست؟

 • تنگ کردن دهانه ی واژن
 • بهبود ظاهر واژن
 • آسیب بافتی را ترمیم می کند.
 • اعتماد به نفس را بازیابی می کند.
 • تقویت حس با مقاربت
 • شرایط واژن به حالت قبل از زایمان باز می گردد.
 • بهبود روابط زناشویی

خطرات و عوارض جراحی پرینورافی چیست؟

مانند هر نوع جراحی، پرینوپلاستی نیز دارای خطرات و عوارضی است و باید در طول مشاوره با جراح زیبایی زنان خود در میان گذاشته شود. برخی از شایع ترین خطرات مرتبط با پرینوپلاستی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • خون ریزی بیش از حد
 • عفونت
 • درد
 • التهاب
 • تورم

ممکن است پس از جراحی درد واژن را تجربه کنید، بنابراین داروهایی برای شما تجویز می شود و توصیه می شود استراحت کنید. همچنین از کمپرس سرد برای کمک به تورم و ناراحتی استفاده می شود. برخی ممکن است پس از عمل جراحی روزهای زیادی در خوب نشستن مشکل داشته باشند. همچنین داشتن ترشحات قهوه ای تیره تا حداقل یک هفته پس از جراحی کاملا طبیعی است و سپس برطرف می شود. به شما توصیه می شود برای جذب خون یا ترشح از یک پد استفاده کنید. نوشیدن مقدار زیادی آب و خوردن مقدار زیادی فیبر نیز برای جلوگیری از یبوست ضروری است. بسیاری از بیماران ما پس از چند روز به سر کار بازمی‌گردند، اما ممکن است نتوانید کارهای سنگین انجام دهید.

پس باید توجه داشته باشید بسیاری از عوارض طبیعی است و بعد از مدتی برطرف می شود. ولی عوارضی مانند عفونت و خونریزی های بیش از حد بسیار نادر است و به دلیل انجام این عمل پیش فرد غیر متخصص و انجام ندادن مراقبت های بعد از عمل ایجاد شود.

دکتر عادله سجادی

دکتر عادله سجادی متولد سال 64 از مشهد، فارغ التحصیل پزشکی عمومی از دانشگاه تهران است. ایشان دوره ی تخصص زنان و زایمان را نیز در دانشگاه تهران گذرانده و دارای رتبه ی برتر بورد تخصصی از دانشگاه تهران می باشد. دکتر سجادی همچنین دارای مدرک سونوگرافی بارداری و گاینکولوژی از دانشگاه ایران و مدرک لاپاراسکوپی مقدماتی و پیشرفته از دانشگاه تهران است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا