Search
Close this search box.
معرفی بهترین جراحی لاپاراسکوپی رحم در شیروان

درمان ناباروری

منظور از ناباروری، عدم توانایی فرد پس از مدت زمان طولانی برای باردار شدن است. دلایل زیادی برای ایجاد مشکل در تولید مثل وجود دارد که برخی از آن‌ها به کمک درمان ناباروری رفع می‌شوند. ناباروری زنان ممکن است تحت تأثیر مشکلات مربوط به سلامت جسمانی نظیر فرآیند تخمک گذاری باشد. در حالت طبیعی تخمک از تخمدان خارج می‌شود و برای لقاح با اسپرم حرکت می‌کند که اگر به درستی این عمل انجام نشود منجر به بارداری نخواهد شد.

بسیاری از افراد برای فرزند دار شدن نیازمند مراجعه به پزشک متخصص برای درمان ناباروری هستند. انواع مختلفی از درمان ناباروری وجود دارد که مطابق با مشکلات مربوط به زنان، روند درمانی صورت می‌گیرد. علاوه بر زنان در برخی موارد، مردان نیز تحت درمان ‌ناباروری قرار می‌گیرند. داروها، فناوری‌های کمک باروری و جراحی از انواع رایج درمان ناباروری هستند.

خوشبختانه، برای بسیاری از زوج‌هایی که برای ناباروری روند درمان را آغاز می‌کنند، نتیجه مطلوبی حاصل می‌گردد. صحبت با یک پزشک متخصص زنان و رعایت دستورالعمل‌‌های آن برای درمان ناباروری، می‌تواند به شما کمک کند تا فرآیند درمان دارای نتیجه موثری باشد. در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی در خصوص چگونگی درمان ناباروری در افراد را شرح دهیم.

درمان ناباروری چگونه است؟

درمان ناباروری چیست؟

درمان‌های ناباروری فرآیندی است که‌ به‌ منظور آن مشکلات مربوط به تولید مثل در افراد از بین می‌رود. درمان ‌ناباروری با توجه به علت‌های آن، متفاوت است. در برخی موارد مشکلات افراد به کمک مصرف دارو‌ها یا عمل به توصیه‌های پزشک در خصوص سبک زندگی سالم، قابل حل است. ممکن است درمان با روش‌های جراحی جزئی همراه شوند.

 اگر ناباروری در افراد به کمک روش‌های آسان رفع نشود، متخصصان در این باره به تجویز راهکار‌های پیشرفته نظیر انجام عمل جراحی می‌پردازند. درمان‌ ناباروری به کمک عمل جراحی کمی پیچیده‌تر می‌باشد و نیازمند تجربه و مهارت ‌بسیار بالای پزشک است. درمان ناباروری مطابق با علت آن دارای طیف وسیعی و گوناگونی می‌باشد و در برخی موارد شامل داروهایی هستند که به میزان هورمون‌ها و عملکرد تخمک‌گذاری کمک می‌کنند.

 برای حل مشکلات مربوط به باروری، پزشک خانواده، شما را به متخصص زنان ارجاع می‌دهد و درمان‌ ناباروری مطابق با نظر پزشک آغاز می‌گردد. در برخی موارد ممکن است مشکلات مربوط به بیماری جسمانی مانند تیروئید باعث اختلال در باردار شدن شود که پزشک در ابتدا به بررسی سلامت و وضعیت بدنی افراد می‌پردازد.

چگونه ناباروری در خانم ها درمان می شود؟

درمان‌های ناباروری به روش‌های مختلفي انجام می‌شود که بستگی به نظر پزشک در این حوزه دارد. کمک باروری (ART) انواع مختلفی از روش‌هایی را توصیف می‌کند که می‌تواند مشکلات مربوط به عدم باروری را از بین ببرد. ART روشی است که بارور کردن تخمک را برای اسپرم آسان‌تر نموده و به کاشت تخمک در دیواره رحم کمک می‌کند.

 در لقاح داخل رحمی یا (IUI)، اسپرم سالم در زمان تخمک گذاری مستقیماً جمع آوری شده و وارد رحم می‌شود. در روش لقاح آزمایشگاهی (IVF)، تخمک‌ها از تخمدان‌ها گرفته می‌شوند و توسط اسپرم در آزمایشگاه بارور شده و در آنجا به جنین تبدیل می‌شود. در مرحله بعد پزشک، جنین را در رحم قرار می‌دهد.

داروهایی که تخمک گذاری را تنظیم یا تحریک می‌کنند به عنوان داروهای درمان ناباروری شناخته می‌شوند. داروهای باروری راهکار درمانی زنانی می‌باشد که علت اصلی باردار نشدن آن ها وجود مشکلاتی در فرآیند تخمک گذاری است. داروهای باروری نظیر هورمون‌های طبیعی، هورمون محرک فولیکول (FSH) و هورمون لوتئینیزه کننده (LH) در جهت تحریک تخمک گذاری عمل می‌کنند.

در برخی موارد ممکن است این دارو‌ها عاملی برای ایجاد تخمک سالم و یا تولید تخمک بیشتر باشد. در کلینیک پزشکی دکتر سجادی، درمان ناباروری با بکارگیری روش‌های روز جهان و به کمک تجهیزات پیشرفته انجام می‌شود.

برای درمان ناباروری چه کنیم؟

برای زنانی که سیکل‌های قاعدگی نامنظم دارند، هدف تنظیم چرخه و کنترل تخمک گذاری برای کمک به ورود اسپرم از طریق لقاح داخل رحمی (IUI) یا مقاربت به موقع است. هنگامی که متخصص زنان علت ناباروری را تشخیص داد، ممکن است جراحی را به عنوان یک گزینه درمانی پیشنهاد کند. چندین بیماری‌های جنسی که مربوط به زنان می‌باشد و در باردار شدن مشکلاتی را ایجاد می‌کند، به کمک جراحی درمان می‌شود.

برای درمان ناباروری چه کنیم؟

از روش REI معمولاً زمانی استفاده می‌کنند که علت ناباروری، انسداد یا یک مشکل ساختاری در رحم، لوله‌های فالوپ یا ناحیه لگن باشد. رحم دو شاخ یا رحم سپتوم نمونه‌هایی از مشکلات رحم می‌باشد که منجر به عدم بارداری در زنان می‌گردد. در برخی موارد انجام جراحی تنها گزینه درمانی برای بازگرداندن باروری است و اکثر مشکلات مربوط به عدم بارداری به کمک جراحی قابل حل می‌باشد. بنابراین در آینده یک زن که مشکل بارداری دارد به کمک درمان در صورت تمایل می‌تواند چند فرزند داشته باشد.

 فیبروم‌های رحمی توده‌های خوش‌خیمی هستند که در رحم رشد می‌کنند. فیبروم‌های رحمی می‌توانند باعث ایجاد مشکلاتی در اتصال تخمک بارور شده و در برخی موارد لازم است این توده‌ها برداشته شوند.

  • میومکتومی

یکی از بهترین گزینه‌ها برای درمان ناباروری در زنان، میومکتومی است که فیبروم‌ها را از بین می برد و بافت سالم در رحم باقی می‌ماند.

  • میولیز

در روش میولیز، پزشک جریان خون فیبروم را از طریق گرم کردن، انجماد یا انرژی فرکانس رادیویی قطع می‌کند تا فیبروم از بین برود و کوچک شود.

  • آمبولیزاسیون شریان رحمی

انجام این روش به گونه‌ای است که جراح یک کاتتر را وارد شریان رحمی می‌کند و ماده ای را تزریق می‌کند که جریان خون فیبروم‌ها را قطع کرده و آن را کوچک می‌کند.

کلام آخر

 بارداری نشدن زنان یکی از مشکلاتی است که امروز برای عده زیادی از مردم رخ می‌دهد و افراد به دنبال روشی برای حل این موضوع هستند. امروزه بیشتر مشکلات ناباروری به کمک پیشرفت‌های علمی قابل حل می‌باشد. روش‌های مختلفی برای افراد ناتوان در بارداری وجود دارد که با استفاده از آن برخی مشکلات مربوط به باروری از بین می‌روند.

مقابله با ناباروری می‌تواند تاثیر بسزایی بر سلامتی روحی و جسمانی داشته باشد. برای مقابله با فراز و نشیب‌های آزمایش و درمان ناباروری، باید در این زمینه اطلاعات بسیاری کسب کنید. از پزشک خود بخواهید مراحل درمان شما را توضیح دهد تا به شما برای آماده سازی قبل از درمان کمک کند. درک این فرآیند ممکن است اضطراب افراد را کاهش دهد.

در ارتباط با روش‌های جراحی پیشرفته برای بارداری با پزشک خود گفت‌و‌گو کنید. مشکلات مربوط به بارداری ممکن است هر دوجنس را درگیر کند بنابراین در برخی موارد مردان دارای مشکلاتی مربوط به بارور شدن هستند که باید به پزشک متخصص رجوع کنند. خوشبختانه امروز بسیاری از مشکلات مربوط به عدم باروری به کمک پزشکان مجرب و روش‌های اصولی آنان قابل حل می‌باشد.

دکتر عادله سجادی

دکتر عادله سجادی متولد سال 64 از مشهد، فارغ التحصیل پزشکی عمومی از دانشگاه تهران است. ایشان دوره ی تخصص زنان و زایمان را نیز در دانشگاه تهران گذرانده و دارای رتبه ی برتر بورد تخصصی از دانشگاه تهران می باشد. دکتر سجادی همچنین دارای مدرک سونوگرافی بارداری و گاینکولوژی از دانشگاه ایران و مدرک لاپاراسکوپی مقدماتی و پیشرفته از دانشگاه تهران است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا