Search
Close this search box.
معرفی بهترین جراحی لاپاراسکوپی رحم در شیروان

زایمان بدون درد

مادر شدن یک تجربه ی فوق العاده است. با این حال، یک زن در هنگام زایمان درد شدیدی را تجربه می کند. در صورتی که اولین بارداری آن باشد، درد برای اکثر زنان غیر قابل تحمل می شود. با این حال، با پیشرفت های امروزه زنان این گزینه را دارند که روش های بدون درد را انتخاب کنند. زایمان بدون درد روشی است که می تواند به کاهش درد هنگام زایمان کمک کند و زنان را نیز قادر می سازد از آن لذت ببرند. در این مطلب می خواهیم در مورد زایمان بدون درد و نحوه ی انجام و همچنین معایب آن با شما صحبت کنیم.

زایمان بدون درد چیست؟

زایمان بدون درد چیست؟

درد حین زایمان طبیعی در هر زنی بسته به وضعیت فیزیولوژیکی یا روانی مادر در زمان زایمان متفاوت خواهد بود. درد در حین زایمان به تدریج افزایش می یابد و با حرکت جنین به داخل لگن مادر به حداکثر شدت خود می رسد. بسیاری از زنان آستانه درد پایینی دارند و قادر به تحمل چنین دردی نیستند. برای آن ها، زایمان طبیعی بدون درد ممکن است یک نیاز باشد. در این روش، پس از شروع زایمان فعال، تزریق اپیدورال انجام می شود. اپیدورال زایمان را تقریبا بدون درد می کند.

اپیدورال مؤثرترین روش تسکین درد است که امروزه وجود دارد، در حالی که زنان باردار هنوز در هنگام زایمان بیدار هستند و در حین زایمان طبیعی از تسکین درد استفاده می‌کنند که به آن زایمان بدون درد نیز می‌گویند. در اغلب موارد تزریق اپیدورال زمانی انجام می شود که دهانه رحم زن 3 تا 8 سانتی متر گشاد شده باشد، اما در صورت احساس درد زیاد یا در مواردی بیمار، زودتر نیز انجام می شود.

اپیدورال چیست؟

اپیدورال نوعی بیهوشی است که برای تسکین درد هنگام زایمان استفاده می شود. در صورتی که اپیدورال را انتخاب کنید، یک سوزن در ناحیه کمر به همراه یک لوله کوچک یک کاتتر وارد می شود. علاوه بر این، سوزن برداشته می شود و کاتتر برای انتقال داروها از طریق لوله باقی می ماند.

بی حسی اپیدورال می تواند توسط پزشک در هر زمان از زایمان انجام شود. نیاز به مشاوره با پزشک دارد و می توان آن را در ابتدا یا وسط و یا در پایان انجام داد. هنگامی که شما در حالت زایمان فعال هستید بهنر است، این کار با بی حس کردن ناحیه لگن و قسمت پایین زیر آن در حالی که شما در حالت هوشیاری هستید، عمل می کند.

اپیدورال چگونه کار می کند؟

زمان تزریق اپیدورال یک چیز حیاتی است. پزشک متخصص زنان ممکن است بلافاصله پس از شروع انقباض یا دیرتر با پیشرفت زایمان، اپیدورال را تجویز کنند. زمان تزریق اپیدورال بیشتر ترجیح داده می شود، زمانی انجام شود که مادر زایمان فعال داشته باشد. زایمان فعال زمانی است که انقباضات همچنان طولانی‌تر، قوی‌تر و به هم نزدیک‌تر می‌شوند. دهانه رحم تا 7 سانتی متر گشاد می شود. این زمانی است که بیشتر زنان درخواست دارو می‌کنند، اگرچه گاهی اوقات زودتر تجویز می‌شود.

ممکن است انجام یک سوزن و قرار دادن کاتتر در قسمت پایین کمر یک روش بسیار دردناک به نظر برسد. قبل از شروع عمل، پزشکان بی حسی موضعی برای جلوگیری از درد تجویز می کنند.

زایمان بدون درد چگونه انجام می شود؟

می توانید به جلو خم شوید یا حتی ترجیح دهید به پهلو دراز بکشید. این کار باعث می شود که پزشک بتواند سوزن ها را در محل مناسب قرار دهند. پزشک از شما می خواهند که بی حرکت بمانید.

پزشک از ضد عفونی کننده برای شستن کمر شما استفاده می کنند. همچنین مقدار بسیار کمی بی حس کننده موضعی را به پوست ناحیه کمر شما تزریق می کنند. علاوه بر این، قرار دادن سوزن در بین استخوان های ستون فقرات شما در فضای اطراف نخاع شما انجام می شود.

پس از توقف انقباض، متخصص بیهوشی یک سوزن اپیدورال را وارد می کند. برای متخصص بیهوشی بسیار مهم است که بداند چه زمانی انقباض دارید. پزشک سوزن را پس از وارد کردن لوله پلاستیکی نرم کوچک خارج می کنند. تحویل ماده بی حسی از طریق آن لوله انجام می شود و در نهایت پایین تنه شما بی حس می شود.

در عرض 5 تا 30 دقیقه از درد تسکین خواهید یافت. اپیدورال در مرحله اول مفید است اما معمولاً در هر مرحله از زایمان انجام می شود.

زایمان بدون درد چگونه انجام می شود؟

گزینه هایی دیگر برای زایمان بدون درد

شاید درد زایمان یکی از سخت ترین چیزهایی است که یک زن باید تحمل کند. عبور از درد کار سختی است. اما پزشکان همیشه توصیه می کنند که وحشت نکنید. بیش از یک راه وجود دارد که می تواند به شما در مدیریت درد کمک کند.

هر زنی توانایی تحمل و تجربه درد را به روشی متفاوت دارد. پزشکان تنفس عمیق را توصیه می کنند که می تواند به عبور از درد زایمان کمک کند. اما برخی از زنان به داروهای مسکن نیاز دارند. در اینجا چند گزینه دیگر وجود دارد.

بسیاری از روش های غیر دارویی که می توانند به زایمان بدون درد کمک کنند:

 • زایمان در آب
 • هیپنوتیزم
 • تکنیک های طب سوزنی

معایب زایمان بدون درد با اپیدورال چیست؟

از معایب اپیدورال این است که زایمان طولانی می شود، زن نمی تواند مانند حالت بدون بی حسی زور بزند. قبل از اینکه بیمار زایمان طبیعی یا بدون درد را انتخاب کند، این موارد به طور کامل برای بیمار توضیح داده می شود.

عوارض جانبی شایع اپیدورال عبارتند از:

 • خارش
 • تهوع و استفراغ
 • تب
 • درد
 • افت فشار
 • مشکل در ادرار کردن

برخی از عوارض جانبی نادر اپیدورال عبارتند از:

 • مشکلات تنفسی
 • سردرد شدید (1%)
 • عفونت
 •  تشنج
 • آسیب عصبی (بسیار بسیار نادر)

سوالات متداول

دکتر عادله سجادی

دکتر عادله سجادی متولد سال 64 از مشهد، فارغ التحصیل پزشکی عمومی از دانشگاه تهران است. ایشان دوره ی تخصص زنان و زایمان را نیز در دانشگاه تهران گذرانده و دارای رتبه ی برتر بورد تخصصی از دانشگاه تهران می باشد. دکتر سجادی همچنین دارای مدرک سونوگرافی بارداری و گاینکولوژی از دانشگاه ایران و مدرک لاپاراسکوپی مقدماتی و پیشرفته از دانشگاه تهران است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا