Search
Close this search box.
معرفی بهترین جراحی لاپاراسکوپی رحم در شیروان

همه چیز در مورد زایمان سزارین

سزارین یک جراحی برای زایمان نوزاد از طریق شکم مادر است. این شامل یک برش “خط بیکینی” در دیواره شکم شما است. سزارین معمولا حدود 40 دقیقه طول می کشد. برخی از زایمان های سزارین از قبل برنامه ریزی شده هستند در صورتی که بعضی از آن ها اورژانسی می باشندو زمانی انجام می شود که یک مشکل غیرمنتظره قبل یا در حین زایمان رخ دهد. امروز در این مطلب به سوالاتی از جمله اینکه چرا ممکن است نیاز به زایمان سزارین داشته باشید، در طول جراحی چه اتفاقی می افتد و در طول بهبودی چه چیزی می توانید انتظار داشته باشید، می پردازیم.

بعد از سزارین چه انتظاری باید داشته باشیم؟

سزارین چیست؟

زایمان سزارین که با نام سزارین نیز شناخته می شود، یک روش جراحی است که از طریق برش در ناحیه شکم و رحم نوزاد به دنیا می آید. سزارین معمولاً برای بیمارانی که با عوارض بارداری روبرو هستند مانند برخی از حاملگی های پرخطر یا زمانی که نوزاد در وضعیت بریچ قرار دارد و نمی توان قبل از شروع زایمان آن را برگرداند و یا سابقه سزارین دارند و تمایلی به انجام زایمان طبیعی ندارند توصیه می شود.

 بعضی از زایمان های سزارین از ماه ها  قبل برنامه ریزی شده است در صورتی که در بعضی از مواقع به صورت اورژانسی انجام می شود.زیرا خطر فوری برای سلامتی شما یا کودک شما وجود دارد. در حالی که بیشتر سزارین‌ها با بی‌حسی منطقه‌ای انجام می‌شوند که فقط قسمت پایینی بدن شما را بی‌حس می‌کند، گاهی اوقات یک بخش اورژانسی نیاز به بیهوشی عمومی دارد، به این معنی که شما کاملاً بیهوش خواهید شد. اورژانسی زمانی انجام می شود که یک مشکل غیرمنتظره قبل یا در حین زایمان رخ دهد. دلایل می تواند شامل خونریزی شدید، فشار خون بسیار بالا، وضعیت ناخوشایند مادر، ناراحتی جنین یا زایمان طبیعی متوقف شده باشد.

سزارین چیست؟

زایمان سزارین چگونه انجام می شود؟

خوشبختانه، این یک عمل سریع است، به طوری که در حدود 40 دقیقه بیشتر طول نمی کشد. چه این یک جراحی برنامه ریزی شده باشد یا تصمیم لحظه آخری، جایی نگرانی نیست.

آماده سازی و بیهوشی

سزارین با یک بی حسی موضعی و  یا بیهوشی شروع می شود، معمولاً یک تزریق اپیدورال در ستون فقرات، بنابراین نیمه پایینی بدن شما بی حس می شود اما شما بیدار خواهید ماند. سپس با تراشیدن شکم (در صورت لزوم) و شستن با محلول ضد عفونی کننده آماده می شوید.یک کاتتر را در مثانه قرار می دهند و پرده های استریل را روی شکم شما قرار می دهند.

اگر سزارین اورژانسی انجام می‌دهید، ممکن است زمانی برای بی‌حس کردن شما وجود نداشته باشد، در این صورت در طول مدت عمل کاملاً تحت بیهوشی عمومی قرار خواهید گرفت. هنگامی که از خواب بیدار می شوید، ممکن است احساس گیجی، بی قراری داشنه باشید.

بعید است که در طول عمل، به غیر از کمی کشش یا فشار در حین برداشتن کودک، دردی احساس کنید. اگر به شما بی حسی منطقه ای داده شود، از کمر به پایین بی حس خواهید شد، به این معنی که در طول عمل و زمانی که نوزادتان بیرون می آید، بیدار خواهید بود.

سزارین تحت بیهوشی عمومی برای موارد اورژانسی جدی یا زنانی که مشکلات خونریزی یا مشکلات ستون فقرات دارند، یا اینکه به درخواست فرد انجام می شود..

برش و زایمان

هنگامی که کاملاً بی‌حس یا بیهوش شدید، پزشک متخصص زنان یک برش کوچک در قسمت پایین شکم شما ایجاد می‌کند. ممکن است احساس کنید پوست شما در حال باز شدن است. درست بالای خط موی شرمگاهی. با استفاده از بخیه های منظم، جای زخم باید نسبتاً غیر قابل مشاهده باشد و با گذشت زمان بیشتر و بیشتر محو خواهد شد. سپس پزشک یک برش دیگر در قسمت پایینی رحم شما ایجاد می کند. ممکن است برش ها به صورت زیر باشد:

  • یک برش عرضی کم. این برش در قسمت پایینی رحم، در 95 درصد از سزارین ها استفاده می شود، زیرا عضله در پایین رحم نازک تر است (که منجر به خونریزی کمتر می شود) و همچنین احتمال پارگی در زایمان های واژینال بعدی کمتر است.
  • یک برش عمودی این برش، در وسط رحم، معمولاً فقط در صورتی لازم است که کودک در پایین رحم شما یا در موقعیت غیرعادی دیگری قرار گرفته باشد.

در مرحله بعد، مایع آمنیوتیک ساکشن می شود و بلافاصله پس از آن کودک شما به دنیا آورده می شود.

ملاقات با کودک

پس از قطع شدن بند ناف، جراح جفت شما را برمی دارد و به سرعت اندام های تناسلی شما را بررسی می کند. سپس با بخیه های قابل جذب بخیه می زند.

ممکن است آنتی بیوتیک های IV (برای به حداقل رساندن خطر عفونت) و اکسی توسین (برای کنترل خونریزی و کمک به انقباض رحم) دریافت کنید. فشار خون، نبض، میزان تنفس و میزان خونریزی شما به طور منظم بررسی می شود. و سپس احتمالاً زمان خواهید داشت تا با جدیدترین فرد زندگی خود آشنا شوید.

در طول سزارین چه اتفاقی می افتد؟

بعد از سزارین چه انتظاری باید داشته باشیم؟

  • چند ساعتی در اتاق ریکاوری می‌مانید، تا زمانی که بی‌حسی در پاهایتان از بین برود.
  • کاتتر معمولاً در ابتدای جراحی وارد مثانه می شود و روز بعد خارج می شود.
  • شما می توانید بلافاصله بعد از جراحی بخورید و بنوشید.
  • باید انتظار داشته باشید که پس از آن درد داشته باشید. سزارین یک عمل بزرگ است. همیشه بهتر است داروهای مسکن را به طور منظم مصرف کنید تا بتوانید از جای خود بلند شوید و حرکت کنید.
  • بخیه روی پوست بسیار ظریف است و تقریباً 2 هفته طول می کشد تا زخم بهبود یابد. مراقب باشید هنگام خشک کردن شکم یا خم شدن از ناحیه محافظت کنید.
  • برای کاهش خطر لخته شدن پا، می توانید تزریق روزانه رقیق کننده خون دریافت کنید.
  • شما 3 هفته بعد از این زایمان می توانید رانندگی کنید، تا زمانی که به طور کامل بهبود یافته باشید. با این حال بهبودی در افراد متفاوت است.

زمان معمول نقاهت سزارین چقدر است؟

در حالی که ممکن است مشتاق شروع مراقبت از نوزاد ارزشمند خود باشید، بهبود فیزیکی و عاطفی بعد از سزارین بیشتر از زایمان طبیعی طول می کشد. شما حدود سه تا چهار روز ممکن است در بیمارستان سپری کنید و چهار تا شش هفته در خانه طول می کشد تا بهبودی کامل را به دست بیاورید الیته همانطور که بیان شد، بهبودی در افراد مختلف متقاوت است.

دکتر عادله سجادی

دکتر عادله سجادی متولد سال 64 از مشهد، فارغ التحصیل پزشکی عمومی از دانشگاه تهران است. ایشان دوره ی تخصص زنان و زایمان را نیز در دانشگاه تهران گذرانده و دارای رتبه ی برتر بورد تخصصی از دانشگاه تهران می باشد. دکتر سجادی همچنین دارای مدرک سونوگرافی بارداری و گاینکولوژی از دانشگاه ایران و مدرک لاپاراسکوپی مقدماتی و پیشرفته از دانشگاه تهران است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا