Search
Close this search box.
معرفی بهترین جراحی لاپاراسکوپی رحم در شیروان

علت و علائم زگیل تناسلی در زنان

زگیل تناسلی یکی از عفونت های مقاربتی است، که توسط سویه های خاصی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شود و می تواند از طریق رابطه جنسی منتقل شود. زگیل تناسلی هم در مردان و هم در زنان دیده می شود، اما زنان در برابر عفونت آسیب پذیرتر هستند. زگیل تناسلی می تواند پس از یک فاصله زمانی طولانی پس از عفونت ظاهر شود. امروز در این مطلب می خواهیم به علت و علائم زگیل تناسلی در زنان بپردازیم.

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی، زگیل‌هایی هستند که در اندام تناسلی ایجاد می‌شوند و در اثر رابطه جنسی دهانی، مقعدی و واژینال و حتی لمس ناحیه تناسلی منتقل می شود. زگیل های تناسلی در نزدیک آلت تناسلی، کشاله ران، کیسه بیضه، مقعد در مردان و اطراف واژن، فرج، مقعد در زنان بروز می کند. گونه های کمی از HPV وجود دارد که می تواند باعث سرطان دهانه رحم و سرطان فرج در زنان شود. گاهی اوقات، HPV می تواند باعث ایجاد ضایعات تناسلی به نام “Condylomata Acuminata یا زگیل های مقاربتی” شود. این بیماری ممکن است هفته ها یا حتی ماه ها پس از عفونت هیچ علامتی نشان ندهد. با این حال، اگر سیستم ایمنی نتواند آن را شناسایی و با آن مبارزه کند، ویروس در بدن وجود خواهد داشت. بعداً، علائم می توانند به صورت زگیل تناسلی ظاهر شوند و سپس ممکن است آزمایش HPV مثبت باشد (اگر قبلاً آزمایش HPV را انجام نداده اید).

علائم زگیل تناسلی در زنان چیست؟

علائم زگیل تناسلی در زنان می تواند بسته به فرد متفاوت باشد. شناخته شده ترین علامت ظاهر زگیل ها است. زگیل تناسلی اغلب به صورت برجستگی های تکی بروز می کنند و گاهی اوقات به صورت خوشه ای ظاهر می شود. بیشتر اوقات زگیل تناسلی بدون درد است. در برخی موارد، زگیل باعث درجاتی از خارش، سوزش در هنگام ادرار و درد واژن می شود، به خصوص اگر اصطکاک وجود داشته باشد.

این علائم زگیل تناسلی معمولاً ماهیت خفیف تا متوسط دارند و ممکن است با گذشت زمان ظاهر شوند و از بین بروند. با این حال، علائم بالقوه دیگری نیز وجود دارد که می تواند در نتیجه این عفونت رخ دهد. به عنوان مثال، زگیل تناسلی ممکن است باعث خونریزی بعد از رابطه جنسی شود. این علامت نسبت به سایرین کمتر شایع است اما همچنان احتمال دارد.

اگر این علائم را تجربه می کنید، ممکن است زگیل تناسلی داشته باشید:

 • برجستگی های گوشتی یا خاکستری در اطراف واژن، مقعد یا قسمت بالای ران
 • برجستگی های شبیه گل کلم
 • خارش یا خونریزی از واژن یا مقعد
 • تغییرات در جریان ادرار
 • برجستگی ها ممکن است داخل اندام تناسلی باشد.

برخی از افراد حامل ویروس HPV هستند و هرگز علائمی از خود بروز نمی دهند. آن ها ممکن است هرگز بدون غربالگری ندانند که حتی به ویروس زگیل تناسلی مبتلا هستند. علائم ممکن است تا هفته ها، حتی سال ها پس از تماس با ویروس ظاهر نشوند.

علائم زگیل تناسلی در زنان چیست؟

علت زگیل تناسلی و راه های انتقال آن چیست؟

زگیل تناسلی همانطور که گفته شد توسط ویروس پاپیلومای انسانی و  از طریق رابطه جنسی منتقل می شود.

 • معمولاً افراد فعال از نظر جنسی بین سنین 15 تا 25 سال بیشتر در معرض خطر ابتلا به HPV هستند.
 • HPV از طریق رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی با فرد آلوده منتقل می شود.
 • HPV حتی از طریق تماس ناحیه زگیل تناسلی نیز منتقل می شود. هنگامی که ناحیه آلوده فرد مبتلا با بریدگی یا زخم یک فرد سالم تماس پیدا می کند، تبادل مایعات بدن انجام می شود و ویروس را منتقل می کند.

چگونه از ابتلا به زگیل تناسلی پیشگیری کنیم؟

کاندوم برای انجام رابطه جنسی ایمن برای جلوگیری از بیماری های مقاربتی از آنجایی که زگیل تناسلی یک عفونت مقاربتی است که می تواند از طریق رابطه جنسی از فردی به فرد دیگر منتقل شود، توصیه می شود. ولی زگیل تناسلی می تواند از قسمت های که توسط کاندوم پوشیده نشده منتقل شود. هیچ راه مطمئنی برای پیشگیری از زگیل تناسلی وجود ندارد و افراد فعال از نظر جنسی در معرض خطر هستند، اما چندین قدم وجود دارد که می‌توانید برای کاهش خطر ابتلا به آن انجام دهید:

 • اگر از نظر جنسی فعال هستید، مهم است که از خطر زگیل تناسلی آگاه باشید.
 • هر بار که رابطه جنسی یا رابطه جنسی دهانی دارید از کاندوم استفاده کنید.
 • یک شریک جنسی دلشته باشید.
 • از تماس پوست ناحیه تناسلی فردی که زگیل تناسلی دارد خودداری کنید. تماس جنسی در ناحیه تناسلی حتی بدون نفوذ کامل می تواند منجر به زگیل شود.
 • اگر شریک زندگی شما زگیل دارد، مطمئن شوید که ناحیه پوست عفونی پوشیده شده است. به یاد داشته باشید که حتی پس از درمان، ویروس تا 3 ماه پس از برداشتن زگیل همچنان قابل انتقال است.
 • علیه  زگیل تناسلی واکسینه شوید. واکسن HPV یک راه بسیار موثر برای محافظت از خود در برابر ویروسی است که باعث زگیل تناسلی می شود. این واکسن از 90 درصد زگیل تناسلی در زنان جوان جلوگیری می کند.
 • غربالگری های منظم برای HPV و سایر عفونت های مقاربتی انجام دهید.
 • در مورد سلامت جنسی خود با همسرتان صحبت کنید.
 • اگر باردار هستید، این احتمال وجود دارد که بتوانید آنها را به کودک خود منتقل کنید. از متخصص زنان و زایمان خود راهنمایی بخواهید.

آیا زگیل تناسلی باعث سرطان دهانه رحم می شود؟

برخی از گونه های این ویروس می توانند باعث سرطان شوند. گونه های کم و پرخطر HPV وجود دارد که ممکن است باعث سرطان دهانه رحم شود. پرخطرترین سویه های HPV برای ایجاد سرطان HPV 16 و 18 هستند. این دو سویه مسئول حدود 70 درصد سرطان های دهانه رحم هستند. همه انواع عفونت‌های HPV باعث سرطان نمی‌شوند.

مطالب مرتبط

دکتر عادله سجادی

دکتر عادله سجادی متولد سال 64 از مشهد، فارغ التحصیل پزشکی عمومی از دانشگاه تهران است. ایشان دوره ی تخصص زنان و زایمان را نیز در دانشگاه تهران گذرانده و دارای رتبه ی برتر بورد تخصصی از دانشگاه تهران می باشد. دکتر سجادی همچنین دارای مدرک سونوگرافی بارداری و گاینکولوژی از دانشگاه ایران و مدرک لاپاراسکوپی مقدماتی و پیشرفته از دانشگاه تهران است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا