Search
Close this search box.
معرفی بهترین جراحی لاپاراسکوپی رحم در شیروان

لاپاراسکوپی آندومتریوز

جراحی لاپاراسکوپی آندومتریوز یک روش جراحی کم تهاجمی است، که جراحان از آن برای تشخیص و درمان اندومتریوز استفاده می کنند. لاپاراسکوپی می تواند به مکان یابی و برداشتن ضایعات آندومتر کمک کند. اما این اولین خط درمان نیست و پزشک بعد از اینکه سایر گزینه های درمان در کاهش علائم موثر نبودند، جراحی را توصیه می کند. در این مقاله به زمانی که ممکن است برای درمان اندومتریوز به جراحی لاپاراسکوپی نیاز داشته باشید، نحوه آماده شدن برای آن و روش‌های مختلف و بهبودی آن می پردازیم.

جراحی لاپاراسکوپی آندومتریوز چیست؟

جراحی لاپاراسکوپی آندومتریوز چیست؟

پزشکان از لاپاراسکوپی برای تشخیص اندومتریوز و برداشتن اسکار و ضایعات استفاده می کنند. از بیهوشی عمومی استفاده خواهند کرد. بسته به وسعت جراحی، ممکن است بعد از جراحی ناراحتی ایجاد شود و بازگشت به کارهای روزمره ممکن است 1 تا 2 هفته طول بکشد.

آندومتریوز باعث می شود بافتی شبیه به بافتی که رحم را می پوشاند در جای دیگری از بدن رشد کند. بافت آندومتر می تواند به هورمون ها پاسخ دهد، که می تواند باعث بزرگ شدن و خونریزی شود. این ضایعات، می توانند منجر به درد لگنی پایدار و شدید، گرفتگی و التهاب شوند. این وضعیت همچنین می تواند باعث ایجاد بافت اسکار، علائم ناباروری شود.

تشخیص این توده ها با استفاده از تکنیک های تصویربرداری غیرتهاجمی مانند سونوگرافی برای پزشکان ممکن است دشوار یا غیرممکن باشد. در نتیجه بهترین راه برای تشخیص این عارضه لاپاراسکوپی رحم است. این شامل یک جراح است که برش های کوچکی در شکم ایجاد می کند و یک دوربین کوچک را وارد می کند. این به آن ها اجازه می دهد تا به دنبال ضایعات باشند و در صورت امکان آن ها را با ابزار جراحی حذف کنند.

چه زمانی برای درمان آندومتریوز به لاپاراسکوپی نیاز است؟

پزشک متخصص زنان معمولاً قبل از توصیه جراحی اندومتریوز برای تشخیص یا درمان آندومتریوز، تغییرات سبک زندگی، هورمون ها، مدیریت درد و … را توصیه می کنند.

پزشک ممکن است لاپاراسکوپی را در موارد زیر توصیه کنند:

 • علائم شدید آندومتریوز با درمان های دیگر ادامه می یابد.
 • اندومتریوز بر اندام های لگن تاثیر می گذارد.
 • اندومتریوز باعث ناباروری (ناتوانی در باردار شدن) می شود.
چه زمانی برای درمان آندومتریوز به لاپاراسکوپی نیاز است؟

چگونه برای عمل لاپاراسکوپی آندومتریوز آماده شویم؟

معمولاً یک فرد دستورالعمل های خاصی در مورد نحوه آماده سازی دریافت می کند. این ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • ترک سیگار
 • رژیم غذایی سالم داشته باشید.
 • نوشیدن مقدار زیادی آب
 • مصرف نکردن برخی داروها در روز جراحی در صورت توصیه پزشک

قبل از جراحی، دستورالعمل هایی در مورد زمان مصرف دارو، غذا خوردن و دوش گرفتن دریافت خواهید کرد. قبل از لاپاراسکوپی، یک قرار قبل از عمل خواهید داشت که شامل تست های آزمایشگاهی و بررسی علائم حیاتی است. این تضمین می کند که شما در سلامت کامل هستید و باردار نیستید.

در روز جراحی، لباس راحت بپوشید، اشیای قیمتی را در خانه بگذارید و مطمئن شوید که برای بعد از جراحی همراه دارید.

جراحی لاپاراسکوپی آندومتریوز چگونه انجام می شود؟

در این عمل فرد بیهوشی عمومی دریافت می کند، بنابراین در طول عمل کاملاً بیهوش است. جراح لاپاراسکوپی برش‌های کوچکی در شکم فرد، از جمله نزدیک به ناف ایجاد می‌کند تا جای زخم را به حداقل برساند.

سپس ابزاری را وارد می کنند که شکم را با گاز دی اکسید کربن پر می کند. این تورم به جراح کمک می کند تا اندام های لگنی را ببیند. سپس، جراح ابزارهایی را در صورت نیاز برای شناسایی ضایعات و برداشتن نمونه‌ها برای بیوپسی یا به عنوان درمان وارد می‌کند. این ممکن است نیاز به برش های بیشتری داشته باشد.

در نهایت، جراح با استفاده از بخیه یا چسب، ابزار را برمی‌دارد و برش‌ها را می‌بندد. سپس برش ها را با باند یا پانسمان های دیگر می پوشانند.

جراحی لاپاراسکوپی آندومتریوز چگونه انجام می شود؟

مراقبت و بهبودی بعد از عمل لاپاراسکوپی آندومتریوز

دوره نقاهت در افراد مختلف متفاوت است و زمان بهبودی به سلامت کلی، سطح فعالیت و نحوه تحمل بدن شما در بیهوشی بستگی دارد. در این مدت از بلند کردن اجسام سنگین یا ورزش های شدید خودداری کنید. 

اولین قاعدگی فرد پس از لاپاراسکوپی ممکن است سنگین تر و دردناک تر از حد معمول باشد. ضروری است در صورت لزوم زمانی را برای استراحت اختصاص دهید

 • نوشیدن چای نعناع فلفلی برای کمک به کاهش درد ناشی از گاز دی اکسید کربن وارد شده مفید است. گاز ممکن است باعث درد در شکم و شانه شود و ممکن است چند روز یا یک هفته طول بکشد تا از بدن خارج شود.
 • پیاده روی آهسته و ملایم در روزهای بعد از عمل برای کمک به دفع گاز.
 • زخم ها باید پانسمان شوند. زیرا خونریزی خفیف ممکن است در چند روز اول پس از جراحی رخ دهد.
 • در طول دوره نقاهت از تامپون استفاده نکنید و چیزی را وارد واژن نکنید.
 • مرخصی کافی از محل کار یا مدرسه ضروری است. اگر جراحی گسترده باشد، در صورت امکان 1 تا 2 هفته از کار مرخصی بگیرید.
 • به جای حمام، دوش بگیرید (ممکن است لازم باشد 48 ساعت بعد از عمل برای دوش گرفتن صبر کنید).
 • بعد از دوش گرفتن محل برش را کاملا خشک کنید.
 • از دست زدن، مالش دادن یا خاراندن محل برش خودداری کنید.
 • برش را هر روز بررسی کنید (مراقب قرمزی، تورم، گرما یا زهکشی).

کلام آخر

جراحی لاپاراسکوپی آندومتریوز یک روش جراحی کم تهاجمی است که شامل برش های کوچکتر و بهبودی سریعتر از جراحی باز است. جراحان از این تکنیک برای تشخیص، مرحله بندی و برداشتن ضایعات آندومتر استفاده می کنند. با این حال، لاپاراسکوپی اولین خط درمان نیست. گاهی اوقات ضایعات باقی می مانند یا دوباره رشد می کنند. برای کسانی که آندومتریوز دارند انجام چندین جراحی لاپاراسکوپی معمول است.

دکتر عادله سجادی

دکتر عادله سجادی متولد سال 64 از مشهد، فارغ التحصیل پزشکی عمومی از دانشگاه تهران است. ایشان دوره ی تخصص زنان و زایمان را نیز در دانشگاه تهران گذرانده و دارای رتبه ی برتر بورد تخصصی از دانشگاه تهران می باشد. دکتر سجادی همچنین دارای مدرک سونوگرافی بارداری و گاینکولوژی از دانشگاه ایران و مدرک لاپاراسکوپی مقدماتی و پیشرفته از دانشگاه تهران است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا