Search
Close this search box.
معرفی بهترین جراحی لاپاراسکوپی رحم در شیروان

لاپاراسکوپی فیبروم رحم

فیبروم ها تومورهایی هستند که در رحم و یا روی رحم رشد می کنند و بسیار رایج هستند. اندازه آن ها متفاوت است، برخی بسیار کوچک و برخی دیگر به بزرگی یک گریپ فروت رشد می کنند. اگر فیبروم های بزرگ دارید یا علائمی مانند درد لگن یا خونریزی شدید قاعدگی دارید، پزشک جراحی را برای برداشتن فیبروم ها توصیه می کند. در جراحی لاپاراسکوپی فیبروم رحمی برای درمان علائم و بهبود سلامت شما برداشته می شود. امروز می خواهیم در مورد این جراحی و مزایای آن با شما صحبت کنیم.

چه زمانی جراحی لاپاراسکوپی فیبروم نیاز است؟

چه زمانی جراحی لاپاراسکوپی فیبروم نیاز است؟

هر زن مبتلا به فیبروم رحم نیازی به جراحی برای برداشتن آن ها ندارد. با این حال، برخی از علائم رایج وجود دارد که می تواند نشان دهنده نیاز به درمان با جراحی باشد، از جمله:

 • قاعدگی های سنگین یا دردناک
 • خونریزی های شدید قاعدگی یا بین قاعدگی
 • تکرر ادرار
 • درد با رابطه جنسی
 • درد پایین کمر
 • احساس پری  و درد در ناحیه لگن
 • فیبروم بسیار بزرگ است.

اگر علائم فیبروم شما را آزار می دهد، پزشک متخصص زنان می تواند گزینه های درمانی را برای شما توصیه کنیم. در برخی موارد، جراحی فیبروم گزینه خوبی برای جلوگیری از درد و سایر علائم است.

همچنین این روش زمانی در نظر گرفته می‌شود که اندازه بزرگ‌ترین فیبروم کمتر از 10 سانتی‌متر و تعداد کل فیبروم‌ها کمتر از 5 باشد. با این حال، گاهی اوقات، بسته به شرایط فردی، می‌توان فیبروم‌های بزرگ‌تر و پرتعداد را از طریق لاپاراسکوپی رحم برداشت. به طور کلی، اگر انتظار می رود مدت زمان جراحی کمتر از سه ساعت باشد، از روش لاپاراسکوپی استفاده می شود. گاهی اوقات می توان از آن به عنوان یک روش دو یا سه مرحله ای نیز استفاده کرد. برخی از تزریقات یا قرص های هورمونی را می توان برای کاهش اندازه فیبروم ها استفاده کرد تا عمل آسان تر شود.

لاپاراسکوپی فیبروم رحم چگونه انجام می شود؟

آمادگی و اقدامات قبل از لاپاراسکوپی فیبروم رحم چیست؟

مشاوره شامل شرح حال کامل، ارزیابی علائم و معاینه بالینی همراه با سونوگرافی ضروری است. این اسکن تعداد، اندازه و محل فیبروم ها را مشخص می کند. گاهی اوقات، اسکن MRI ممکن است مورد نیاز باشد، به خصوص اگر مشکوک به آدنومیوز باشد. (آدنومیوز وضعیتی است که در آن رحم به دلیل نفوذ لایه داخلی رحم به لایه عضلانی بزرگ می شود. منجر به پریودهای سنگین و دردناک می شود و گاهی اوقات ممکن است با فیبروم اشتباه گرفته شود).

پس از برنامه ریزی برای جراحی، دستورالعمل های خاصی را برای آماده شدن برای عمل به شما ارائه می دهند این اغلب شامل نخوردن غذا 8 تا 12 ساعت قبل از عمل یا قطع برخی داروها برای مدتی قبل از انجام عمل جراحی است.

همچنین ممکن است پزشک داروهایی را به صورت تزریق عضلانی ماهانه یا سه ماهه تجویز کند. این درمان معمولاً منجر به کوچک شدن قابل توجهی در اندازه فیبروم ها می شود و می تواند فیبروم های بزرگتر را برای جراحی لاپاراسکوپی مناسب کند.

لاپاراسکوپی  فیبروم رحم چگونه انجام می شود؟

لاپاراسکوپی فیبروم یک جراحی سرپایی است، یعنی می‌توانید همان روز به خانه بروید، البته بعضی از خانم ها با توجه به شرایط تیاز به یک روز بستری در بیمارستان دارند،

در روز جراحی، لباس های گشاد و راحت به شما داده می شود و شما بیهوش می شوید تا در طول عمل راحت باشید. بعد از بیهوشی جراح چهار برش کوچک ایجاد می کند. طول این برش ها حدود نیم اینچ در قسمت پایین شکم است. شکم با گاز دی اکسید کربن پر می شود تا جراح بتواند داخل شکم را ببیند. یک لاپاراسکوپ در داخل یکی از برش ها توسط جراح قرار می گیرد. لاپاراسکوپ اساساً یک لوله نازک است که یک دوربین در یک سر آن متصل است. تصاویر روی صفحه نمایش داده می شود.

جراح از ابزارهای کوچک و تخصصی برای دسترسی، ارزیابی و برداشتن فیبروم در رحم شما استفاده می کند. بسته به تعداد فیبروم هایی که برداشته می شوند، ممکن است عمل شما 2 تا 4 ساعت طول بکشد.

پس از برداشتن فیبروم‌های شما، جراح برش‌های شما را می‌بندد و شما به اتاق ریکاوری منتقل می‌شوید. بعد از برطرف شدن بیهوشی علائم حیاتی شما را کنترل می شود و شما می توانید پس از مدت کوتاهی به خانه بروید.

مزایایی جراحی لاپاراسکوپی فیبروم رحم چیست؟

در مقایسه با سایر روش های درمانی، لاپاراسکوپی رحم به عنوان یک روش موثر، مناسب و ایمن برای برداشتن فیبروم از رحم در نظر گرفته می شود. برخی از مزایا به شرح زیر است:

 • درد کمتر در دوران نقاهت
 • از دست دادن خون کمتر
 • خطر کمتر عفونت
 • اسکارهای کوچکتر
 • زمان بهبودی کوتاه تر
 • جای زخم کمتر از نظر زیبایی
 • کاهش چسبندگی (اسکار) ناشی از عمل
 • نرخ بارداری نسبت به سایر روش ها

بهبودی بعد از لاپاراسکوپی فیبروم چقدر طول می کشد؟

جراحی لاپاراسکوپی بسیار ایمن و موثر است و شما می توانید انتظار بهبودی سریع تر از جراحی باز سنتی داشته باشید. زمان بهبودی حدود 2 تا 3 هفته است. ممکن است تا یک هفته یا حتی بیشتر لکه بینی داشته باشید که طبیعی است.

 • پزشک پس از جراحی داروهای مسکن برای چند روز بعد از جراحی که ممکن است درد داشته باشید تجویز می کند.
 • به بیمار توصیه می شود تا زمانی که برش به طور کامل بهبود نیافته، چیز سنگینی بلند نکند.
 • پزشکان معمولاً توصیه می‌کنند که پس از جراحی حدود شش هفته از داشتن رابطه جنسی خودداری کنید.
 • اگر بعد از جراحی قصد باردار شدن دارید، ممکن است بیمار  باید حدود سه تا شش ماه صبر کند تا رحم به طور کامل بهبود یابد.

می‌توان به این نتیجه رسید که اگر جراح با تجربه لاپاراسکوپی را انجام دهد، می‌تواند به عنوان یک روش بی‌خطر با نتیجه خوب و با درصد بالایی بارداری موفقیت آمیز در نظر گرفته شود.

دکتر عادله سجادی

دکتر عادله سجادی متولد سال 64 از مشهد، فارغ التحصیل پزشکی عمومی از دانشگاه تهران است. ایشان دوره ی تخصص زنان و زایمان را نیز در دانشگاه تهران گذرانده و دارای رتبه ی برتر بورد تخصصی از دانشگاه تهران می باشد. دکتر سجادی همچنین دارای مدرک سونوگرافی بارداری و گاینکولوژی از دانشگاه ایران و مدرک لاپاراسکوپی مقدماتی و پیشرفته از دانشگاه تهران است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا