Search
Close this search box.
معرفی بهترین جراحی لاپاراسکوپی رحم در شیروان

لاپاراسکوپی کیست تخمدان

لاپاراسکوپی کیست تخمدان، جراحی برای برداشتن کیست تخمدان از طریق برش های کوچک است. در حالی که اکثر کیست های تخمدان خود به خود از بین می روند، ممکن است برخی از این کیسه های پر از مایع نیاز به جراحی داشته باشند. بیماران مبتلا به کیست تخمدان با علائم دردناک یا تصویربرداری مشکوک ممکن است به آن ها جراحی توصیه شود. در این مطلب در مورد چگونگی آماده شدن برای این جراحی، نحوه ی انجام آن و خطرات و عوارض آن بحث می‌کنیم.

جراحی لاپاراسکوپی کیست تخمدان چیست؟

جراحی لاپاراسکوپی کیست تخمدان چیست؟

لاپاراسکوپی کیست تخمدان که به آن سیستکتومی تخمدان نیز گفته می شود، روشی برای برداشتن کیست تخمدان است. کیست تخمدان کیسه یا کیسه های بر روی تخمدان شما است که حاوی مایع است. این کیست ها نسبتاً شایع هستند و اغلب خود به خود و بدون درمان از بین می روند. اگر کیست تخمدانی دارید که از بین نمی‌رود، بزرگ‌تر می‌شود یا باعث درد شما می‌شود، ممکن است پزشک به شما این جراحی را توصیه کند.

در این جراحی، جراح لاپاراسکوپی یک دوربین کوچک با یک نور در بالا (لاپاراسکوپ) را از طریق یک برش کوچک در شکم شما وارد می کند. این دستگاه به پزشک اجازه می دهد تا اندام های تناسلی و لگنی شما را مشاهده کنند. جراح دو برش کوچک دیگر ایجاد می کند و ابزار جراحی خود را داخل آن قرار می دهد. سپس کیست تخمدان را از طریق آن برش ها خارج می کنند.

چه زمانی باید جراحی لاپاراسکوپی کیست تخمدان انجام دهیم؟

در حالی که اکثر کیست های تخمدان خود به خود برطرف می شوند، گاهی اوقات جراحی برای درمان کیست تخمدان ضروری است. پزشک متخصص زنان ممکن است جراحی را در موارد زیر توصیه کند:

 • کیست شما پس از چند دوره قاعدگی ناپدید نمی شود.
 • کیست شما بسیار بزرگ است یا اندازه آن در حال افزایش است.
 • شما علائم همراه با درد زیاد دارید.
 • کیست شما ممکن است سرطانی باشد.
 • نزدیک به یائسگی هستید یا یائسگی گذشته است.
 • کیست شما امکان دارد، پاره شود.

البته معمولا پزشک اگر کیست تخمدان مشکوک به سرطان باشد و یا اگر کیست برای برداشتن با لاپاراسکوپی خیلی بزرگ باشد، جراحی باز ممکن است تنها گزینه باشد.

چگونه برای جراحی لاپاراسکوپی کیست تخمدان آماده شویم؟

شما باید انتظار داشته باشید که چند روز از محل کار برای این جراحی و دوره نقاهت بعد از جراحی مرخصی بگیرید.

قبل از جراحی، ممکن است به شما گفته شود که موارد زیر را انجام دهید:

 • فهرست کاملی از داروهای فعلی که استفاده می کنید را به پزشک اطلاع دهید.
 • خوردن یا نوشیدن هر چیزی بعد از نیمه شب شب قبل از عمل جراحی ممنوع است.
 • از مصرف الکل و سیگار حداقل چند روز قبل از جراحی خودداری کنید.

جراحی لاپاراسکوپی کیست تخمدان چگونه انجام می شود؟

این جراحی با بیهوشی عمومی انجام می شود. یک کاتتر داخل وریدی (IV) را در رگ شما قرار می دهد. IV در طول جراحی به شما دارو و مایعات می دهد. هنگامی که شما خواب هستید، جراح لاپاراسکوپی رحم و تخمدان این عمل را آغاز می کند.

در طول جراحی لاپاراسکوپی، جراح شما یک لاپاراسکوپ را از طریق یک برش کوچک در نزدیکی ناف شما وارد می کند. این دستگاه دارای یک دوربین در انتهای آن می باشد. جراح دیواره شکم شما را با دی اکسید کربن باد می کند (تقریباً مانند یک بالون). این به جراح بهترین دید را از اندام های لگنی شما می دهد.

سپس، دو تا سه برش دیگر در ناحیه تحتانی شکم شما ایجاد می کنند تا ابزار جراحی خود را وارد آن کنند. برش ها کوچک هستند، معمولاً کمتر از نیم اینچ طول دارند. جراح شما کیست را از طریق یکی از این برش های دیگر برمی دارد. پزشک ممکن است تصمیم بگیرد که کیست را برای سرطان آزمایش کنند.

جراح دوربین و ابزار را برمی دارد و سپس برش های ایجاد شده را بخیه می زند. پانسمان هایی اعمال می شود تا برش ها تمیز، خشک و دست نخورده بماند.

اکثر بیماران پس از جراحی لاپاراسکوپی مرخص می شوند و می توانند در عرض یک هفته به فعالیت های عادی خود بازگردند. اگر سیستکتومی لاپاراسکوپی امکان پذیر نباشد، جراح شما جراحی باز را انجام می دهد. این شامل ایجاد یک برش بزرگتر در شکم برای برداشتن کیست تخمدان است.

جراحی لاپاراسکوپی کیست تخمدان چگونه انجام می شود؟

بهبودی بعد از جراحی لاپاراسکوپی تخمدان چقدر طول می کشد؟

افراد معمولاً می توانند مدت کوتاهی پس از جراحی لاپاراسکوپی تخمدان بیمارستان را ترک کنند و می توانند در عرض یک هفته به فعالیت های عادی خود ادامه دهند. بهتر است 24 ساعت پس از جراحی استراحت کنید.

علائم پس از عمل برای بهبودی لاپاراسکوپی می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • سرگیجه
 • حالت تهوع
 • درد شانه
 • گرفتگی شکم
 • احساس گاز گرفتگی یا نفخ

مزیت جراحی لاپاراسکوپی کیست تخمدان چیست؟

مزیت اصلی این جراحی این است که جراح شما یک کیست بالقوه مضر یا دردناک را از تخمدان شما خارج می کند. کیست های تخمدان می توانند سرطانی باشند، به خصوص زمانی که بعد از یائسگی ایجاد شوند. سایر مزیت ها عبارتند از:

 • تسکین علائمی مانند درد، نفخ و خونریزی
 • کمک به پیشگیری یا درمان سرطان
 • جلوگیری از پاره شدن کیست تخمدان، که باعث درد شدید می شود.
 • جلوگیری از پیچ خوردگی تخمدان: وزن کیست باعث می شود که تخمدان به سمت خود بپیچد که ممکن است جریان خون به تخمدان شما را قطع کند. این می تواند منجر به از دست دادن کامل تخمدان شما شود و بسیار دردناک است.

عوارض و خطرات جراحی لاپاراسکوپی تخمدان چیست؟

روشی بی خطر است. اما مانند اکثر روش های جراحی، خطراتی نیز وجود دارد. جراح شما در مورد خطرات احتمالی با شما صحبت خواهد کرد. برخی از عوارض نادر عبارتند از:

 • عفونت
 • تحریک در محل برش
 • آسیب به تخمدان یا لوله فالوپ و بافت های اطراف آن
 • خون ریزی
 • واکنش آلرژیک به بیهوشی
 • لخته شدن خون
 • بازگشت کیست تخمدان

اگر در گذشته اندام های لگن یا ناحیه شکم خود را جراحی کرده اید، ممکن است در معرض خطر بیشتری برای عوارض قرار داشته باشید. سایر عوامل  مانند سیگار کشیدن، دیابت یا چاقی ممکن است خطر عوارض را افزایش دهند.

سوالات متداول

زمان بهبودی جراحی لاپاراسکوپی تخمدان چقدر است؟

زمان دقیق بهبودی از فردی به فرد دیگر متفاوت است. اگر سیستکتومی لاپاراسکوپی داشته باشید، زمان بهبودی حدود یک تا سه هفته است. بعد از یک تا دو هفته ممکن است بتوانید فعالیت های معمول خود را از سر بگیرید، مانند بازگشت به محل کار. ممکن است بتوانید فعالیت های بدنی سبک را شروع کنید.

آیا جراحی لاپاراسکوپی تخمدان باروری را کاهش می دهد؟

خیر، خود این روش تاثیری بر باروری شما ندارد. اما شرایطی که باعث ایجاد کیست می شود ممکن است بر باروری شما تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، هر دو آندومتریوز و PCOS شرایطی هستند که باعث ایجاد کیست تخمدان می شوند و همچنین بر باروری شما تأثیر می گذارند.  اگر در حین جراحی به تخمدان یا لوله فالوپ آسیب وارد شود، ممکن است بر توانایی شما برای باردار شدن تأثیر بگذارد. این نادر است.

کلام آخر

جراحی لاپاراسکوپی تخمدان روشی برای برداشتن کیست تخمدان است. اگر کیست بزرگ و یا علائم همراه با درد دارید یا خود به خود از بین نمی رود، ممکن است پزشک شما این جراحی تخمدان را توصیه کند. در موارد نادر، کیست تخمدان سرطانی است.

دکتر عادله سجادی

دکتر عادله سجادی متولد سال 64 از مشهد، فارغ التحصیل پزشکی عمومی از دانشگاه تهران است. ایشان دوره ی تخصص زنان و زایمان را نیز در دانشگاه تهران گذرانده و دارای رتبه ی برتر بورد تخصصی از دانشگاه تهران می باشد. دکتر سجادی همچنین دارای مدرک سونوگرافی بارداری و گاینکولوژی از دانشگاه ایران و مدرک لاپاراسکوپی مقدماتی و پیشرفته از دانشگاه تهران است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا