Search
Close this search box.
معرفی بهترین جراحی لاپاراسکوپی رحم در شیروان

مراقبت های لازم بعد از تنگ کردن واژن

ماهیچه های واژن کشسان هستند و به دلیل اتفاقات مختلفی که در زندگی زنان رخ می دهد از جمله زایمان، سبک زندگی، افتادگی رحم (که باعث جابجایی رحم و ایجاد فشار بر واژن می شود) شل می شوند. جراحی تنگ کردن واژن یا واژینوپلاستی می تواند این مشکلات را برطرف کند. همانطور که انتخاب بهترین جراح زیبایی زنان در نتیجه عمل تاثیر دارد رعایت کردن مراقبت های بعد از آن از اهمیت زیادی برخوردار است که نه تنها سبب بهبودی سریع تر می شود بلکه از ایجاد عوارض بعد از عمل جلوگیری می کند. امروز با ما همراه باشید تا در این مطلب مراقبت های لازم بعد از تنگ کردن واژن را به شما بازگو کنیم.

سایر مراقبت های بعد از جراحی واژینوپلاستی

آمادگی برای مراقبت های پس از تنگ کردن واژن چیست؟

موفقیت عمل تنگ کردن واژن، تا حد زیادی به مراقبت های بعدی و روند بهبودی بستگی دارد. برای اطمینان از بهترین نتیجه، ضروری است که به طور کامل برای مراقبت های بعد از عمل آماده شوید. این شامل:

 • مرخصی گرفتن از کار و سایر فعالیت های روزانه برای دوره بهبودی ضروری است
 • یک منطقه برای استراحت در خانه خود آماده کنید.
 • خرید لوازم مورد نیاز مانند دارو های ضد درد و ضد یبوست

در زمان بهبودی بعد از تنگ کردن واژن چه مواردی را باید پیش بینی کنیم؟

 • روز عمل، تخت خود را ترک کنید.
 • در اوایل بعد از جراحی، ممکن است مقداری کبودی و تورم را تجربه کنید که بهبودی تا چند هفته طول خواهد کشید.
 • ممکن است هنگام ادرار کمی سوزش داشته باشید.
 • بعد از جراحی تا مدتی احتمال داشتن درد طبیعی است و با دارو قابل کنترل می باشد.
 • از فعالیت های بدنی شدید و بلند کردن اجسام سنگین به مدت چند هفته باید خودداری کنید.
 • با توجه به پیچیدگی روش جراحی تنگ کردن واژن و سطح فعالیت شما، ممکن است بتوانید در کمتر از دو هفته فعالیت های روزانه خود را از سر بگیرید.

مراقبت های لازم بعد از تنگ کردن واژن چیست؟

بلافاصله پس از جراحی، بیماران باید انتظار داشته باشند که مقداری تورم، ناراحتی و درد را تجربه کنند. دارو های ضد درد برای کمک به مدیریت این علائم تجویز می شود و بیماران باید طبق دستور مصرف کنند. همچنین تمیز و خشک نگه داشتن ناحیه جراحی و پرهیز از فعالیت های شدید مانند ورزش و یا بلند کردن اجسام حداقل تا شش هفته بعد از جراحی ضروری است.

برخی از مراقبت های لازم بعد از تنگ کردن واژن چیست؟

درد بعد از عمل خود را مدیریت کنید

پس از بازگشت به خانه، اکثر جراحان برای درد بعد از عمل داروهای مسکن را تجویز می کنند ممکن است تا چند روز بعد از جراحی شما درد داشته باشید که با داروهای مسکن این درد قابل کنترل است. معمولا بعد از گذشت یک هفته بعد از عمل این درد کاهش می یابد. همچنین برای کاهش درد و تورم می توانید در چند روز اول بعد از جراحی کمپرس سرد را به صورت غیر مستقیم بر روی ناحیه برش قرار دهید.

مراقبت از برش

برش های ایجاد شده در حین جراحی با بانداژ پوشانده می شود و بیمار باید این باند ها را تمیز و خشک نگه دارد. علاوه بر این، بیماران باید حداقل تا یک ماه پس از جراحی از رفتن در وان و استخر خودداری کنند.

بازگشت به فعالیت های عادی

اکثر بیماران می توانند در عرض دو تا چهار هفته پس از جراحی به فعالیت های عادی زندگی از جمله کار و ورزش های ساده بازگردند. علاوه بر این بیمار باید حداقل تا شش تا هشت هفته پس از جراحی از فعالیت جنسی، ورزش شدید و بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنند.

معاینه پس از عمل

جراح شما را بعد از یک تا دو هفته معاینه خواهد کرد. در طول این مشاوره، می توانید تمام سوالات خود را در مورد روند بهبودی بپرسید. در طی این قرار های ملاقات، جراح ناحیه جراحی را معاینه می کند و دستورالعمل های اضافی را برای مراقبت های بعد و بهبودی ارائه می دهد

سایر مراقبت های بعد از جراحی واژینوپلاستی عبارتند از:

 • در چند روز اول پس از عمل به جای تامپون از نوار بهداشتی استفاده کنید.
 • محل مورد نظر را تمیز و خشک نگه دارید، تا از عفونت جلوگیری شود.
 • حداقل تا دو  هفته پس از عمل از انجام فعالیت های سنگین مانند بلند کردن اجسام سنگین یا ورزش خودداری کنید
 • هر دستورالعمل خاصی را که پزشک متخصص زنان در مورد مراقبت های بعد عمل از داده است را دنبال کنید
 • برای اطمینان از بهبودی مناسب و رسیدگی به هر عارضه ای که ممکن است ایجاد شده باشد، در قرار های ملاقات بعدی با پزشک خود، تمام موارد مورد نظر خود را بیان کنید. 
 • برای ارتقای سلامت و تندرستی بدن خود، یک رژیِم غذایی و برنامه ورزشی سالم داشته باشید که سلامت و عملکرد واژن را در طول دوره بهبود ببخشد.
 • سعی کنید در این دوران نقاهت یک برنامه غذایی مناسب داشته باشید و به مقدار کافی آب بنوشید تا از یبوست جلوگیری شود.
 • حداقل به مدت 6 تا 8 هفته از برقراری رابطه جنسی خودداری کنید.

سوالات متداول

دکتر عادله سجادی

دکتر عادله سجادی متولد سال 64 از مشهد، فارغ التحصیل پزشکی عمومی از دانشگاه تهران است. ایشان دوره ی تخصص زنان و زایمان را نیز در دانشگاه تهران گذرانده و دارای رتبه ی برتر بورد تخصصی از دانشگاه تهران می باشد. دکتر سجادی همچنین دارای مدرک سونوگرافی بارداری و گاینکولوژی از دانشگاه ایران و مدرک لاپاراسکوپی مقدماتی و پیشرفته از دانشگاه تهران است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا