Search
Close this search box.
معرفی بهترین جراحی لاپاراسکوپی رحم در شیروان

مراقبت های بعد از لابیاپلاستی

لابیاپلاستی در چند سال اخیر به یک جراحی زیبایی رایج تبدیل شده است. پس از لابیاپلاستی، به احتمال زیاد سوالات زیادی در مورد روند بهبودی از جمله نحوه مراقبت از ناحیه و مدت زمانی که باید استراحت کنید، دارید. امروز در این مطلب می خواهیم به مراقبت های بعد از لابیاپلاستی بپردازیم.

مراقبت های بعد از جراحی لابیاپلاستی چیست؟

مراقبت های بعد از جراحی لابیاپلاستی چیست؟

احساس ناراحتی در ناحیه جراحی پس از لابیاپلاستی برای زنان غیرمعمول نیست. تورم و کبودی نیز شایع است. خوشبختانه راه هایی برای مدیریت و به حداقل رساندن ناراحتی بعد از جراحی وجود دارد. و جراح زیبایی زنان دستورالعمل های لازم را برای بهبودی سریع به شما توصیه می کند.

 • استراحت در روز اول برای بهینه سازی گردش خون در ناحیه تناسلی مهم است. اگر بیمار بنشیند این کار مستقیما روی زخم بیمار فشار می آورد، بنابراین توصیه می شود به جای آن به پشت دراز بکشید.
 • به بیماران توصیه می شود که حداقل یک هفته استراحت کنند و از کار مرخصی گرفته تا بهبودی کامل راا به دست بیاورند.
 • در حالتی که پیاده روی کوتاه هر چند ساعت یک بار به جلوگیری از لخته شدن خون پس از عمل کمک می کند. اما باید از راه رفتن زیاد، نشستن و کار شدید حداقل تا یک ماه پس از عمل اجتناب شود، تا فشار روی محل عمل به حداقل برسد.
 • همچنین رانندگی باید تنها زمانی از سر گرفته شود که درد آنقدر خفیف باشد که برای کنترل آن نیازی به مصرف دارویی نداشته باشید. همینطور توصیه می شود که از نشستن روی دوچرخه و سوارکاری بپرهیزید.
 • مراقبت از برش یکی از مهم ترین جنبه های بعد از لابیاپلاستی است. توصیه می شود در دو هفته اول به آرامی برش های خود را با صابون و آب جاری بشویید. سپس به آرامی ناحیه را خشک کنید.
 •  مسکن های تجویز شده را طبق دستور مصرف کنید ممکن است برای چند روز پس از عمل نیاز به تجویز داروی مسکن باشد. مصرف داروی ضد درد مهم است. ضربان قلب و فشار خون شما هنگام تجربه درد افزایش می یابد، که در صورت عدم کنترل ممکن است خطر خونریزی بعد از عمل را افزایش دهد.
 • داشتن تورم و کبودی در هفته اول بعد از لابیاپلاستی طبیعی است. به منظور کاهش تورم می توانید از قرار دادن غیر مستقیم کمپرس سرد در محل برش ها استفاده کنید.
 • حداقل به مدت چند هفته بعد از عمل لابیاپلاستی از کشیدن سیگار اجتناب کنید زیرا در بهبودی شما اختلال ایجاد می کند.
 •  قبل از قضاوت در مورد نتایج عمل لابیاپلاستی، زمان بهبودی کافی را در نظر بگیرید. اگرچه بیماران اغلب مشتاق ارزیابی نتیجه زیبایی پس از لابیاپلاستی هستند، اما هدف در چند هفته اول این است که برش ها بدون عارضه بهبود یابد. مهم است که شما صبور باشید زیرا برش های شما بهبود می یابد و تورم برطرف می شود.

فعالیت های بعد از لابیاپلاستی

 • فعالیت بدنی: فعالیت بدنی خود را در هفته اول بعد از جراحی لابیاپلاستی کم کنید و از نشستن طولانی مدت خودداری کنید.
 • ورزش: فعالیت های عادی روزانه ممکن است چند روز پس از جراحی از سر گرفته شود. ورزش های سبک را نیز می توانید 2 تا 3 هفته پس از جراحی از سر بگیرید. ولی ورزش های سنگین را تا ماه ها پس از جراحی نباید انجام دهید. همچنین به مدت یک ماه از رفتن به استخر و سونا خودداری کنید.
 • چرخه قاعدگی: به مدت 6 هفته نباید از تامپون استفاده کرد. در صورت شروع سیکل قاعدگی از پد استفاده کنید.
 • رابطه جنسی: حداقل به مدت 6 تا 8 هفته باید از رابطه جنسی خودداری کنید.
 • بازگشت به کار: اکثر بیماران بسته به شغل خود تقریبا به 5-7 روز مرخصی نیاز دارند. البته کسانی که کار آن ها فعالیت های فیزیگی زیاد دارد اغلب به مرخصی بیشتری نیاز دارند.

مراقبت های بعد از لابیاپلاستی در هفته اول

روز اول: در روز اول پس از جراحی، انتظار داشته باشید که لابیای داخلی و خارجی کاملا متورم شود. حتی اگر هیچ نوع برشی در این ناحیه انجام نشده باشد. در اولین روز پس از جراحی، استفاده از کمپرس سرد در ناحیه به تسکین درد و تورم کمک می کند.

در روز دوم تورم ممکن است تشدید شود. این مورد طبیعی است، این نشانه ی روند بهبودی شما است. پس سعی کنید نگران نباشید. هنگامی که به حمام می روید در وان ننشینید و فقط دوش بگیرید. همچنین به مصرف دارو های خود ادامه دهید و طبق دستور پزشک روی برش ها پماد بزنید. سعی کنید در چند روز اول لباس های گشاد نخی بپوشید.

در روزهای ششم تا هفتم، تورم باید اندکی بهبود یابد. ولی شاید هنوز مقداری احساس درد داشته باشید، اما با گذر زمان کاهش می یابد. پماد ها و دارو های ضد درد باید طبق دستور جراح استفاده شوند. در این مرحله، احتمالا شروع به کاهش دارو های مسکن خود خواهید کرد.

عوارض عدم رعایت مراقبت های بعد از لابیاپلاستی چیست؟

 • عدم استفاده از مسکن بعد عمل می تواند موجب احساس درد بیشتری شود.
 • عدم استفاده از مسکن بعد عمل می تواند سبب عفونت بعد از عمل و باز شدن زخم و بخیه شود
 • فشار آوردن به زخم ممکن است موجب خونریزی محل زخم شود.
 • عدم شست و شوی محل زخم با آب و صابون ممکن است سبب افزایش ریسک عفونت در محل عمل شود.

انتظار بیماران بعد از عمل لابیاپلاستی چیست؟

معمولا فرد بیمار می تواند در همان روز عمل به خانه بازگردد و بهبودی خود را در خانه آغاز کند. بعد از عمل لابیاپلاستی، بیمار تورم را تجربه خواهد کرد که می تواند برای چند مدت باقی بماند. در هفته اول پس از جراحی، ممکن است احساس ناراحتی، خارش و درد داشته باشید. در پایان هفته دوم، بیشتر افراد می توانند فعالیت های عادی روزانه خود را از سر بگیرند

زمان بهبودی لابیاپلاستی در بین افراد متفاوت است. زمانی که بهبودی کامل صورت گرفت، فرد می تواند نتایج نهایی جراحی را ببیند. این مدت می تواند از 3 ماه تا حدود 6 ماه پس از جراحی متغییر باشد.

دکتر عادله سجادی

دکتر عادله سجادی متولد سال 64 از مشهد، فارغ التحصیل پزشکی عمومی از دانشگاه تهران است. ایشان دوره ی تخصص زنان و زایمان را نیز در دانشگاه تهران گذرانده و دارای رتبه ی برتر بورد تخصصی از دانشگاه تهران می باشد. دکتر سجادی همچنین دارای مدرک سونوگرافی بارداری و گاینکولوژی از دانشگاه ایران و مدرک لاپاراسکوپی مقدماتی و پیشرفته از دانشگاه تهران است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا