Search
Close this search box.
معرفی بهترین جراحی لاپاراسکوپی رحم در شیروان

پارگی رحم، علت،علائم و اقدامات ضروری

هنگامی که یک زن در حین زایمان دچار پارگی رحم می شود، می تواند باعث مرگ یا آسیب جدی به نوزاد و مادر شود. اگر شما یا یکی از عزیزانتان در حین زایمان دچار این نوع آسیب جدی شده اید، به نفع شما است که اطلاعات بیشتری در مورد این مسئله کسب کنید. در ادامه این مقاله علائم و اقدامات فوری در رابطه با پارگی رحم را ذکر کرده ایم.

عوارض پارگی رحم

پارگی رحم چیست؟

پارگی رحم از عوارض خطرناک بارداری است که می تواند زندگی مادر و جنین را به خطر بیندازد. رحم عضوی در بدن مادر است که نوزاد را در دوران بارداری نگه می دارد. از رحم به عنوان “رحم مادر” نیز یاد می شود. رحم یک اندام عضلانی است که در حین زایمان منقبض می شود تا نوزاد را وادار به عبور از کانال زایمان برای زایمان طبیعی کند. جفت عضوی است که بدن مادر در دوران بارداری برای تغذیه کودک ایجاد می کند. جفت به داخل رحم مادر می چسبد و سپس از طریق بند ناف به نوزاد متصل می شود. مادر اکسیژن و مواد مغذی را از طریق جفت و بند ناف به نوزاد می رساند.

پارگی رحم چه عوارضی دارد؟

پارگی رحم پارگی یا پارگی دیواره رحم از طریق برخی یا همه لایه های بافت رحم است. پارگی رحم با خونریزی همراه است که می تواند شدید باشد. همچنین می تواند با ایجاد ناراحتی در جنین و الگوهای غیر طبیعی ضربان قلب جنین که نشانه هایی از عدم دریافت اکسیژن کافی به دلیل پارگی جنین است، کودک را در معرض خطر قرار دهد.

پارگی رحم همچنین می تواند باعث بیرون راندن یا بیرون راندن نوزاد از رحم مادر به داخل حفره شکمی مادر شود. اگر رحم پاره شود یا پاره شود، نوزاد ممکن است از جریان خون مادر محروم شود (ایسکمی) یا از اکسیژن (هیپوکسی) محروم شود، که می تواند منجر به خفگی هنگام تولد، انسفالوپاتی هیپوکسیک-ایسکمیک (HIE) و بعداً فلج مغزی شود. پارگی رحم یک اورژانس پزشکی است و ممکن است برای محافظت از نوزاد و مادر به زایمان سزارین فوری نیاز داشته باشد.

تأخیر در زایمان سزارین (سزارین) در صورت پارگی رحم می تواند منجر به آسیب جدی یا مرگ شود.

بیشتر بدانید: افتادگی رحم

علائم پارگی رحم

علائم پارگی رحم عبارتند از:

 • ضربان قلب غیر طبیعی جنین: ضربان قلب کودک ممکن است کاهش یابد، گاهی اوقات به طور چشمگیری که نشان دهنده کمبود جریان خون و اکسیژن به نوزاد است.
 • تضعیف انقباضات: قدرت انقباضات رحمی ثبت شده روی مانیتور قلب جنین ممکن است ضعیف شود و این نشان می دهد که رحم عضلانی به درستی کار نمی کند.
 • درد شکم: مادر ممکن است شروع ناگهانی درد شکم را تجربه کند.
 • خونریزی واژن: خونریزی غیر طبیعی از واژن در زمان بارداذی نیز میتواند یکی از علائم این عارضه باشد.
 • پارگی رحم و پارگی جفت: هنگامی که رحم پاره می شود، جفت که به دیواره رحم متصل است نیز آسیب دیده و ممکن است پاره شود. اگر جفت از دیواره رحم جدا شود، ممکن است جفت هم جدا شود. علائم جداشدگی جفت شامل تغییرات در ضربان قلب نوزاد (تغییر ضربان قلب جنین یا ناراحتی جنین)، درد شکم و خونریزی واژینال است.
 • تغییرات یا ناهنجاری های ضربان قلب جنین: برادی کاردی (ضربان قلب بسیار پایین) شایع ترین علامت پارگی رحم است. هنگامی که رحم پاره می شود، جریان خون و اکسیژن به جنین کند یا متوقف می شود. ضربان قلب نوزاد به افت جریان خون و اکسیژن با کاهش سرعت تا حد خطرناکی پایین پاسخ می دهد.
 • درد شکم: درد شکم یا ناحیه معده از علائم شایع پارگی رحم است. محل، شدت و ویژگی درد شکم ممکن است متفاوت باشد. شروع ناگهانی و شدید درد شکم یک علامت هشدار دهنده مهم از پارگی رحم است.
 • خونریزی: هنگامی که رحم پاره می شود، معمولاً خونریزی در شکم وجود دارد که ممکن است از واژن خارج شود. ممکن است خونریزی از واژن شدید باشد یا نباشد.
 • فشار خون مادر: فشار خون مادر کاهش می یابد.
 • تاکی کاردی مادر: ضربان قلب مادر به میزان بالایی افزایش می یابد.
 • از دست دادن ایستگاه: منظور از ایستگاه نوزاد، قرار گرفتن نوزاد در کانال زایمان است. اگر نوزاد از طریق پارگی خارج شود یا از رحم خارج شود، ایستگاه نوزاد در کانال زایمان ممکن است تغییر کند زیرا تمام یا بخشی از نوزاد به زور وارد شکم می شود.
 • حساسیت رحم: پارگی ممکن است با حساسیت رحم همراه باشد.
 • از دست دادن انقباضات: از آنجایی که دیواره عضلانی رحم مختل شده است و ممکن است تمام یا بخشی از جنین به زور خارج شده باشد، گاهی اوقات انقباضات رحم متوقف می شود.

بیشتر بخوانید: بهترین متخصص زنان در شیروان

عوامل خطر در زایمان VBAC برای پارگی رحم

زایمان واژینال بعد از سزارین (VBAC) زمانی است که نوزاد از طریق واژینال پس از زایمان سزارین توسط مادر انجام می شود. پارگی رحم یک خطر شناخته شده در زایمان VBAC است. VBAC به زایمان طبیعی پس از سزارین اشاره دارد. مادری که قبلاً سزارین شده است، بر روی رحم خود جای زخم دارد. رحم زخم‌دار ضعیف‌تر است و بنابراین، این خطر وجود دارد که رحم زخم‌دار در حین زایمان باز شود و به نوزاد، جفت یا بند ناف اجازه دهد بیرون بزند یا از طریق رحم وارد حفره شکمی شود.

این زایمان بند ناف را نیز می تواند فشرده کند که جریان خون و اکسیژن به نوزاد را مختل می کند. اگر جفت آسیب دیده باشد و یا رحم آسیب دیده باشد، آن صدمات فیزیکی نیز می توانند جریان خون و اکسیژن را مختل کنند. این یک نوع تروما هنگام تولد است که می تواند منجر به کمبود جریان خون و کمبود اکسیژن به نوزاد شود و باعث خفگی هنگام تولد، آسیب مغزی ناشی از کمبود اکسیژن (انسفالوپاتی هیپوکسیک-ایسکمیک) و در نهایت فلج مغزی شود.

بیمارستان ها، پزشکان و پرستاران باید از خطراتی که زایمان VBAC برای مادر و فرزندش ایجاد می کند، از جمله احتمال پارگی رحم و آسیب به نوزاد آگاه باشند.

بیشتر بدانید: مراقبت های بعد از لاپاراسکوپی رحم

آیا پارگی رحم می تواند باعث آسفیکسی هنگام تولد، انسفالوپاتی هیپوکسیک-ایسکمیک (HIE) و فلج مغزی شود؟

پارگی رحم می تواند باعث خفگی هنگام تولد، انسفالوپاتی هیپوکسیک-ایسکمیک و فلج مغزی شود. پارگی رحم باعث اختلال در جریان خون نوزاد می شود. خون حاوی اکسیژنی است که برای مغز نوزاد و سایر اندام های حیاتی ضروری است. هنگامی که پارگی رحم نوزاد را از خون و اکسیژن محروم می کند، کودک دچار خفگی می شود. خفگی به سلول ها و بافت های مغز آسیب می رساند و منجر به آنسفالوپاتی هیپوکسیک-ایسکمیک می شود که یک آسیب مغزی ناشی از کمبود خون و اکسیژن است. این آسیب مغزی بر بخش‌هایی از مغز کودک تأثیر می‌گذارد که حرکت، وضعیت بدنی، شناخت یا تفکر را کنترل می‌کند. همانطور که کودک رشد می کند، آسیب مغزی ناشی از پارگی رحم با حرکات غیر طبیعی خود را نشان می دهد که به عنوان فلج مغزی تشخیص داده می شود.

اقدامات فوری بعد از پارگی رحم

هنگامی که رحم مادر پاره می شود، ممکن است زایمان سزارین فوری یا اورژانسی (سزارین) ضروری باشد. پارگی رحم می تواند باعث از دست دادن خون قابل توجهی شود که می تواند جان مادر و جنین را به خطر بیندازد. جراحی ممکن است برای متوقف کردن خونریزی و زایمان لازم باشد تا نوزاد بتواند خارج از مادر اکسیژن رسانی شود. تاخیر در تشخیص پارگی رحم و تاخیر در انجام زایمان سزارین می تواند باعث آسیب یا مرگ مادر یا نوزاد شود.

دکتر عادله سجادی

دکتر عادله سجادی متولد سال 64 از مشهد، فارغ التحصیل پزشکی عمومی از دانشگاه تهران است. ایشان دوره ی تخصص زنان و زایمان را نیز در دانشگاه تهران گذرانده و دارای رتبه ی برتر بورد تخصصی از دانشگاه تهران می باشد. دکتر سجادی همچنین دارای مدرک سونوگرافی بارداری و گاینکولوژی از دانشگاه ایران و مدرک لاپاراسکوپی مقدماتی و پیشرفته از دانشگاه تهران است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا